banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Aralık 2013 Pazartesi 17:17
Avukatlardan Adliye Önünde

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin hayatını kaybettiği olayın 2. yıldönümü dolayısıyla Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat, adliye önünde bir araya gelerek, olayda sorumluluğu olanların adalet önüne çıkarılmasını istedi.

Adliye önünde basın açıklamasına izin verilmeyeceği yönünde kendilerini uyaran polise avukat Hüseyin Boğatekin, "Bir avukatın adliye önünde eylem yapmasından daha doğal ne var. Nerede yapalım? Futbol sahasında mı?" diye tepki gösterdi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı C kapısı önünde basın açıklamalarına izin verilmeyen alanda toplanan avukatlar, "Suç: kaatliam, fail: devlet. Roboski'nin hesabını soracağız" yazılı pankart açtılar.

"FUTBOL SAHASINDA MI YAPALIM?"

Pankart açan avukatlara, polisler başsavcılığın talimatı olduğunu ve adliye önünde açıklama yapamayacaklarını söyledi. Buna tepki gösteren avukat Hüseyin Boğatekin ise, "Bir avukatın adliye önünde eylem yapmasından daha doğal ne var. Nerede yapalım? Futbol sahasında mı?" diye karşılık verdi. Kısa süren tartışmanın ardından avukatlar, adliyenin önünde açıklamayı yaptı. Çevik kuvvet ekipleri de açıklama sırasında adliye önünde bekledi.

"SORUMLULAR ADALET ÖNÜNE ÇIKARILSIN"

Bir konuşma yapan Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Epözdemir, Uludere'de 34 insanın katlediğildiğini ve üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen katliamın sorumlularının açığa çıkarılmadığını söyleyerek, "Bunu kınıyoruz. Özgürlükçü Hukukçular Derneği olarak talebimiz, sorumluların tespit edilip adalet önüne çıkarılmasıdır. Bu ortaya çıkana kadar mücadelemezi sürdüreceğiz" dedi. Avukatlar adına yapılan basın açıklamasında ise, 34 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından Uludere halkının ve onlara destek verenlerin bir kısmının çeşitli suçlamalarla karşı karşıya bırakıldığı savunularak, şöyle denildi: "Özellikle paralel devlet tartışmalarının had safhada yaşandığı bu günlerde, Roboski katliamı ile Roboski soruşturmasında paralel devletin de, devletin kendisinin de etkisinin ve katkısının olduğu tartışmaya mahal vermeyecek derecede açıktır. Roboski'nin katili askeri ile, cemaati ile, siyasi iktidarı ile bu günlerde ortaya çıkan kirli savaş koalisyonunun ta kendisidir. Bizler katliamcı zihniyetin açığa çıkarılmasını ve bunlardan yargı önünde hesap sorulmasını istiyoruz"

CT (TT) - İstanbul

Son Güncelleme: 30.12.2013 17:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177