banner200
banner235
banner225
19 Mart 2014 Çarşamba 09:18
AVUKAT'a Sağlık Bakanlığı'ndan 1 Milyon 230 bin lira tazminat!
banner188
banner213
banner230

İZMİR’deki bir hastanede apandist ameliyatı olup, pataloji raporunda kanser hastası olduğunun belirlenmesine rağmen tedavine başlanmaması ve bu nedenle iç organları iflas eden avukat Mehmet İsen’in sağken açtığı davada karar çıktı. İzmir 2'nci İdare Mahkemesi Sağlık Bakanlığı’nı kusurlu bularak, dava sürerken hayatını kaybeden İsen’in yakınlarına 1 milyon 230 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Ailenin avukatı Ahmet Ender Benli, “Bu dava benzer durumdaki insanlar için emsal niteliği taşıdığı gibi, sağlık sistemimizdeki eksiklik ve ihmalleri ortaya çıkartan önemli bir karardır” diye konuştu.

İzmir’de avukatlık yapan evli ve iki çocuk babası avukat Mehmet İsen, 2006 yılında, İzmir Eğitim Araştırma Hastanesi’nde apandist ameliyatı oldu. Zamanla iç organları kanser hastalığı nedeniyle iflas eden Mehmet İsen, aynı hastanenin patoloji raporuyla ilgili bilgi verilmeyip kanser tedavisinde geç kalındığını savunarak Sağlık Bakanlığı hakkında maddi, manevi tazminat davası açtı. Dava sürerken İsen, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada 2011 yılında, hayatını kaybetti. Davayı İsen ile birlikte açan aynı zamanda da aile dostu olan avukat Ahmet Ender Benli takip etti. İzmir 2'nci İdare Mahkemesi dün davayı karara bağladı.

EMSAL KARAR

Konuyla ilgili bilgi veren avukat Benli, “Yanlış tedavi nedeniyle, önce organ kayıplarına uğradı, sonrasında da hayatını kaybetti. Avukat Mehmet İsen yaşıyorken, davasını birlikte açtık. Bu davada Sağlık Bakanlığını kusurlu bulunduğu için mahkeme toplamda 1 milyon 230 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti. Bu dava benzer durumdaki insanlar için emsal niteliği taşıdığı gibi, sağlık sistemimizdeki eksiklik ve ihmalleri ortaya çıkartan önemli bir karardır. O yüzden, bu kararda altı çizilen, işleyişteki eksikliklerin sorumlularca biran önce düzeltilmesini istiyoruz. Mehmet’in ve bizim mücadelemiz bireysel değildi, bozuk sisteme karşıydı” diye konuştu.

İTİRAZDA BULUNACAKLAR

Avukat Mehmet İsen’in eşi İnci İsen, çocukları Nihan (10) ve Kerem İsen’n (6) kararı buruk karşıladığını aktaran avukat Benli, “Olaydaki ihmal çok büyük. Hepimizin başına gelebilecek bir olay. Ders niteliğindeki bir kararla mahkeme bunu tespit etti. Tarafların 30 gün içinde Danıştay’a temyiz etme hakkı bulunuyor. Bizim de taleplerimiz kısmen karşılandı. Biz de karşılanmayan bölüm için itirazda bulunacağız. Bakanlık da bunu temyiz edecektir" dedi.

Tazminatın, öleni geri getirmeyeceğini ancak ailesine katkı sağlacağını belirten Ahmet Ender Benli, "Aslında bu tarz davalarda bu kadar yüksek tazminatlar verilmez, fakat bu olayda öyle ciddi bir rakama hükmedildi ki, bu da artık insan sağlığı ve hayatına verilen değeri gösterdiğini düşünüyorum. Kararı gözü yaşlı eşi, iki çocuğuyla buruk bir mutlulukla karşıladı. Eşi ve çocuklarının en büyük dileği Mehmet’in hayattan hiç ayrılmamasıydı fakat, onlara bir parça da olsa bu karar bir umut ışığı oldu" diye konştu.

Tufan HAMARAT/ İZMİR, (DHA) -

banner229
Son Güncelleme: 20.03.2014 13:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol