banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
29 Ağustos 2015 Cumartesi 16:36
Avukat ‘sabotaj’ deyince madenci aileleri isyan etti
banner188
banner213
banner230

Soma faciasının sanıklarının yargılandığı davada avukatlar 'sabotaj olabilir' savunması yapınca madenci yakınları çileden çıktı.

Soma davasında sanık avukatlarının facianın sabotajdan meydana gelmiş olabileceği yolunda savunma yapınca ortalık karıştı. Şehit madenci yakınları ayağa fırlayarak avukatların bulunduğu alana doğru gittiler.  Savunmayı kaldıramayan bir şehit yakını “Mezarlığa baksınlar, deliller orada” ve “Eğer bir kişi hapisten çıksın, kendimi bu salonda, mahkemenin ortasında asarım” diye bağırdı. Arbede nedeni ile duruşma salonu boşaltıldı.

Soma’da geçen yıl 13 Mayıs’ta meydana gelen faciada, 301 madencinin yaşamını yitirmesi ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında ‘Olası kastla öldürme’, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’, ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 8′i tutuklu toplam 46 sanığın yargılanmasına, kaldığı yerden devam edildi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in yanı sıra tutuksuz sanıkların bir bölümü hazır bulundu.

ALP GÜRKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Şirketin önceki yönetim kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın, olayın ardından düzenlediği basın toplantısında “Görevimden çekilmem, patron olmadığım anlamına gelmez” yönündeki açıklamasını da hatırlatan avukatlar, Alp Gürkan hakkında mahkemece suç duyurusunda bulunulmasını, soruşturma dosyasının da dava dosyasıyla birleştirilmesini, üye işçiler adına DİSK’in davaya müdahillik isteğinin kabul edilmesini, TKİ ve MİGEM’den ise, işletmeyle ilgili bazı belgelerin istenmesini talep etti.

Duruşma savcısı Burak Kocaoğlu da, sanıkların tutukluluk hali ile tutuksuz sanıkların bu hallerinin devamını, doğrudan zarar görme durumu olmadığı gerekçesiyle sendikanın katılma talebinin reddi yönünde görüşünü açıkladı.

CAN GÜRKAN, “BORÇLARIMIZI ERTELEDİK”

Bunun sonrasında tek tek söz alıp taleplerini aktaran tutuklu sanıklardan, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, kendisine yöneltilen “Şirketin kredi ödemeleri yaptığı sırada, işçilerin tazminatlarını ödemediği” yönündeki suçlamayla ilgili açıklama yaptı. Can Gürkan, “Bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Tüm bankalarla geçen ay konsorsiyum paketi yapıldı. Kredi borcu ödemeleri, bir yıl süreyle ertelendi. Tazminat ödemeleri ise, belli miktarlarda taksitlendirme yapıldı ve ödenmeye başlandı” dedi. İşletme Müdürü Akın Çelik de bilirkişi raporunun yanlış olduğuna yönelik suçlamalarını sürdürdü.

SANIK AVUKATININ SABOTAJ SAVUNMASI İSYAN ETTİRDİ

Sanıkların talep işlemlerinin tamamlanmasıyla son olarak sanık avukatlarının taleplerine geçildi. İlk sözü alan Akın Çelik’in avukatı Yusuf Koçyiğit’in, savunmasının önemli bir bölümünde sabotaj iddiasını yinelemesi üzerine, mağdur aileler ile avukatları tepki gösterdi.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’nın uyarılarına rağmen madenci ailelerinin tepkileri sürdü. Bu sırada, savunma yaptığını söyleyen Avukat Yusuf Koçyiğit’in yardım istediği madenci avukatları, “Sabotajı bu kadar konuşursan, salondakiler de tepki gösterir” sözleriyle karşılık verdi. Yusuf Koçyiğit’in bu kez de avukatlara, “Neden bu kadar tepki gösteriyorsunuz ki” sözü gerilimin daha da artmasına neden oldu. Hep birlikte ayağa kalkan ve avukatların bulunduğu alana yaklaşmak isteyen madenci aileleri, yanlarındaki çocuklarını da gösterip, “Mezarlığa baksınlar, deliller orada”, “Eğer bir kişi hapisten çıksın, kendimi bu salonda, mahkemenin ortasında asarım”, “Delil bu küçük çocuk” sözleriyle tepkilerini ifade etti.

Araya giren mağdur avukatları ve ailelerin gelişlerine yardım eden Sosyal Haklar Derneği üyeleri, sakinleşmeleri için ailelerin salondan çıkmalarını sağladı. Bu sırada bazı çocukların ağladıkları gözlendi. Salonun tamamen boşalmasından sonra sanık avukatları taleplerini iletmeye devam etti. (DHA)

banner229
Son Güncelleme: 29.08.2015 16:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol