banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
10 Nisan 2013 Çarşamba 14:09
Avukat Gülçin Çaylıgil Hayatını Kaybetti
'ÜÇ FİDAN'IN AVUKATI GÜLÇİN ÇAYLIGİL, YAŞAMINI YİTİRDİ

Düşünce suçu davalarının vazgeçilmez ismi Gülçin Çaylıgil Bodrum'da vefat etti.

Hayatı boyunca ilkelerinden taviz vermeden adalet için mücadele eden hukukçu Gülçin Çaylıgil, meslek hayatına 1952 yılında başladı. Onlarca ‘düşünce suçu’ davasında müdafi sıfatıyla yer alan Çaylıgil, 12 Mart döneminde Deniz Subayları Davası, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının İstanbul’daki davaları, Aydınlık Davası, Madanoğlu Davası, TKP Davası; 12 Eylül döneminde TİKP Davası, DİSK Davası, Aydınlar Dilekçesi Davası, THKP-C Davası, Devrimci Sol Davası bu davalardan bazıları.

87 yaşında hayatını kaybeden Çaylıgil, Harun Karadeniz, Adnan Benk, Orhan Apaydın, Doğan Avcıoğlu, Çetin Altan, Vedat Günyol, Server Tanilli, Yalçın Küçük, Talat Turhan, Uğur Mumcu gibi birçok aydın ve sanatçının savunuculuğunu üstlendi.

Mücadele ruhunu hiçbir zaman kaybetmeyen Çaylıgil son röportajlarından biri Adalet İçin Hukukçular'ın portalı adaletvesosyalizm.org’a vermişti.

Çaylıgil'in cenazesi yarın defnedilecek.

Adalet İçin Hukukçular ve Barış Derneği'nden açıklama
Çaylıgil'in hayatını kaybetmesinin ardından Adalet İçin Hukukçular, bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şöyle denildi:

Sosyalist Hukukçu Gülçin Çaylıgil’i Kaybettik

Ömrünü sosyalizm mücadelesine adamış, hukukçu kimliğiyle meslek hayatı boyunca onlarca siyasi davada avukat olarak yer alan Gülçin Çaylıgil ‘i kaybettik.

12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde devrimcilerin yargılandıkları davaların birçoğunda cüppesini giyerek, hem müvekkillerini hem de düşüncelerini açıkça savundu. Kendisi de Türkiye İşçi Partisi üyesi olan Çaylıgil ömrünün sonuna kadar sosyalizmin önemli taşıyıcılarından biriydi.

Gülçin Çayligil yaşamı ve mücadelesiyle yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.

Anısı önünde saygı ve sevgiyle eğiliyoruz.

Çaylıgil'in ardından bir açıklama da Barış Derneği'nden geldi:

Barış Davası avukatlarından Gülçin Çaylıgil’i kaybettik

Ömrü boyunca sosyalizm mücadelesini taviz vermeden sürdüren, 12 Mart ve 12 Eylül sürecinde sosyalist, devrimci ve aydınlara yönelik açılan pek çok “düşünce suçu” davasının yanı sıra, Türkiye Barış Derneği Davası’nda da yargılananların savunuculuğunu üstlenen Gülçin Çaylıgil’i kaybettik.

Anti-emperyalist barış mücadelesinin vazgeçilmezliğinin olanca açıklığıyla hissedildiği günlerden geçerken, Çaylıgil’in inançlı ve mücadeleci yaşamı yolumuzu aydınlatacak.

Anısını saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

(soL- Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 10.04.2013 14:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177