banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
21 Ekim 2015 Çarşamba 00:52
Atatürk’ün vasiyeti davası reddedildi
banner188
banner213
banner230

Atatürk’ün vasiyeti davası reddedildi

Ankara 26. Hukuk Mahkemesi’nde görülen davaya Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık, Maliye Bakanlığı avukatları ile müdahil avukatları katıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı avukatları davanın reddine karar verilmesini istedi. Müdahil taraf ise davanın kabulüne karar verilmesini talep etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi avukatı Mehmet Ali Alan, Atatürk’ün, Atatürk Orman Çiftliği’ne gezi, eğlenme ve dinleme yeri olarak kullanılmasını vasiyet ettiğini söyledi. Avukat Alan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Ankapark’ın gezi, eğlenme ve dinlenme amacı ile yapıldığını ileri sürdü. Tarafların taleplerini alan mahkeme Anayasa Mahkemesi’nin Atatürk Orman Çiftliği için verdiği ‘kişi bakımından yetkisizlik’ kararı emsal göstererek davanın reddine karar verdi. Kararını açıklayan mahkeme başkanı, “Atatürk’ün vasiyetine sahip çıkmalıyız ama davanın reddine karar veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin 2006 yılındaki AOÇ'de plan yapma yetkisinin devrine ilişkin kanun maddesinin itirazen görüldüğü davadaki kararı gerekçe gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan: Ret kararı ile hukuka olan inancımız sarsılıyor Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, dava sonucuna ilişkin olarak "Atatürk Orman Çiftliği davamızda vasiyeti ihlalde mahkeme ret kararı verdi. Cumhurbaşkanı; Saray'da mahkeme kararını uygulamayacağını, oturacağını söylüyor. Melih Gökçek, mahkeme kararına rağmen Ankapark'ı ticari demir yığınına çeviriyor. Böyle hukuk tanımazlık ve ardından 4. duruşmada aniden verilen bu ret kararı ile hukuka olan inancımız sarsılıyor" dedi.

 "DAVANIN YARGITAY'DAN DÖNECEĞİNE OLAN İNANCIMIZ TAMDIR"

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, dava sonucunu değerlendirerek "Atatürk'ün vasiyetine sahip çıkmamız için Atatürk'ün çocuğu olmamıza gerek yok. Bu normal bir vasiyet davası değildir. Bu anlayıştan Türkiye Cumhuriyeti de mağdurdur. Hepimiz de mağduruz. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu tarafından bize emanet edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği'ndeki talanın, Saray'ın, Ankapark'ın peşini bırakmayacağız. Talan sürecine ortak olan herkes yargı önünde hesap verecek. Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır. Bu dava bitmez" diye konuştu.

"REDDEDİLEN, DEMOKRASİDİR" Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre Candan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Umutlarımızı kıramazlar. AOÇ düşlerimizi yok edemezler. AOÇ, ağaçların dalından meyvesini yiyeceğimiz, gölgesinde serinleyeceğimiz, ağaçların altında oturup soluklanacağımız, özgürlüğün ve demokrasinin alanı olacak.

Biz de bunu göreceğiz. Varlıklarını, cübbelerini, temsiliyetlerini cumhuriyete borçlu olanlar bilmelidir ki reddettikleri bu dava ile reddedilen, çocuklarımızın geleceğidir, özgürlüktür, demokrasidir"

Yurt Gazetesihttp://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/ataturkun-vasiyeti-davasi-reddedildi-h97612.html

banner229
Son Güncelleme: 21.10.2015 00:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol