banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Haziran 2016 Perşembe 21:37
Atalay F'yi yakalamak için özel bir ekip İzmir'e gitti

ANKARA

İstanbul'un Tuzla ilçesinde iki çocuk annesi tarih öğretmenini öldürdüğü iddia edilen, Ankara'da yaklaşık 3 yıl önce iki kişinin öldürülmesi olayının da faili olarak aranan ve İzmir'de olduğundan şüphelenilen Atalay F'nin bulunması çalışmalarına katılmak için Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğinden özel bir ekip İzmir'e gönderildi.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, İstanbul Tuzla'da cesedi cumartesi günü boş arazide bulunan iki çocuk annesi Fatma Kayıkçı'nın (40) öldürülmesi sonrası yürütülen soruşturma kapsamında, daha önceki üç cinayetle ilgili Ankara Emniyeti ve Interpol tarafından da aranan zanlı Atalay F'nin İzmir'de olabileceği saptandı.

Şüphelinin Çeşme'de, Yunan adalarına kaçmak amacıyla insan kaçakçılığı yapan şahıslarla bağlantı kurmaya çalışabileceğine ilişkin değerlendirmeler üzerine, soruşturmayı yürüten İstanbul ve Ankara Cinayet Büro ekipleri, İzmir Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro ekipleriyle bağlantıya geçti.

Cinayetlerin Ankara'ya dayanması ve Ankara polisinin, Atalay F'nin profili hakkında geniş bilgiye sahip olması nedeniyle Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğinden, bir komiser ve altı memurdan oluşan özel bir ekip İzmir'e gitti.

Ekibin, Ankara'daki cinayetlerle ilgili çalışmaları yürüttüğü ve şüphelinin psikolojik profili hakkında detaylı bilgiye sahip olduğu öğrenildi.

Ankara, İstanbul ve İzmir Cinayet Büro amirliği ekiplerince Çeşme ve İzmir genelinde ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında, Atalay F'nin Yunan adalarına kaçmasının engellenmesi için Sahil Güvenlik Komutanlığı ve jandarma ekipleriyle de koordinasyon halinde olunduğu belirtildi.

Muhabir: Cankut Taşdan,Sertaç Bulur

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 02.06.2016 21:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177