banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Kasım 2016 Perşembe 16:22
'Arap bankaları Türkiye'yi yakından izliyor'
banner188
banner213
banner230

BEYRUT - Furkan Güldemir

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Arap Bankalar Birliği’nin düzenlediği “Arap ve Uluslararası Bankalar Arasında İşbirliği İçin Lobi” konferansına katıldı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Aydın, bölgedeki ve Türkiye’deki gelişmeleri karşılıklı olarak değerlendirdiklerini dile getirdi.

Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün bölgesel ve küresel ilişkilere önem verdiğini, özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerindeki bankalar ile giderek daha fazla finansal işlem ve proje yatırımı yaptıklarını ifade etti. Aydın, Türkiye’nin bölgedeki Arap ülkeleriyle olan finansal ilişkilerinin geliştirilmesi için ortak çaba harcanması gerektiğini söyledi.

"Her alanda iş birliği imkanlarının değerlendirilmekte olduğunu gözlüyoruz"

Bölgedeki bankaların Türkiye bankacılık sektöründeki payının düzenli bir artış gösterdiğini ve yüzde 12’yi aştığını vurgulayan Aydın, bölge bankacılarının Türkiye'yi çok yakından izledikleri bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin ekonomik göstergelerin orta ve uzun vadede değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Aydın, “Görüştüğümüz bankacılar ve yetkililer, ülkemize uzun dönemde yüksek büyüme potansiyeline sahip bir ekonomi olduğu için yatırım yaptıklarını açıkça ifade ettiler” diye konuştu.

Temaslarında Türkiye'ye olan ilginin sadece bankacılıkla sınırlı kalmadığını gördüğünü aktaran Aydın, “Her alanda iş birliği imkanlarının değerlendirilmekte olduğunu gözlüyoruz. Önemli olan finansal iş birliğinin daha fazla ticarete ve yatırıma dönüşmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 24.11.2016 16:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol