banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
07 Ekim 2016 Cuma 11:17
Araç kiralamaya yerli dopingi
banner188
banner213
banner230

Aktif büyüklüğü 18.2 Milyar TL'yi bulan araç kiralama sektörünün yıldızını bu sene yerli turist parlattı. Yabancı turist getirisi sağlayan seyahat acentelerinden gelen rezervasyon iptalleri nedeniyle sarsılma tehlikesi yaşayan bireysel araç kiralama oranları, iç pazardaki hareketlilik sayesinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir ivme yakaladı.
Geçen sene 43 bin kişiye araç kiralama hizmeti veren Hertz Türkiye'nin Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu sektörün 2016 yılındaki ilk altı ayını değerlendirdi. Yurt içindeki seyahat alışkanlıklarının artmasının yabancı turist sayısındaki düşüşü karşıladığını belirten Hertz Türkiye Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu, "Araç kiralama sektörü 2016'nın ilk altı ayını olumsuz bazı etkenlere rağmen, geçen senenin aynı dönemine kıyasla benzer bir hareketlilikte geçirdi. Bu durumu yerli turist sayısındaki artışa bağlıyoruz. Yerli turistin seyahat sıklığında ve buna paralel araç kiralama taleplerinde yüzde 20'ye varan bir yükseliş söz konusu. Sektöre olan ilginin çoğalmasıyla beraber daha bilinçli ve seçici bir tüketici kitlesi oluştu" dedi.

SEKTÖR BU YILI YARA ALMADAN GEÇİRECEK
Nur Hidayetoğlu, 2016'da araç kiralama sektöründe tüm olumsuzluklara rağmen küçülme yaşanmayacağını anlatan, "Hertz Türkiye olarak 2016'nın ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine göre benzer bir talep yakaladık. Sektörün büyüme trendi ve müşteri adetlerindeki artışa paralel olarak yılı çok kayıp yaşamadan tamamlamayı bekliyoruz. Bu yıl en çok talep gören araç kiralama noktalarının İstanbul Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı olduğuna değinen Hidayetoğlu, "Temmuz ayıyla beraber bu yoğunluğun Ege ve Güney Bölgelerine kaydığını görüyoruz. Kış aylarında genelde iş amaçlı iki veya üç günlük araç kiralanırken, yaz aylarında bu süre beş ila yedi güne kadar çıkıyor. Türkiye genelindeki kiralamalarda yüzde 30 ile en büyük pay İstanbul'a ait. Ardından Ankara ve İzmir geliyor. Bodrum ve Dalaman ise daha çok yaz aylarında artan oranlarda talep aldığımız bölgeler" dedi.

"MEMUR İZİNLERİNİN İPTALİ BİR RİSK AMA…"
Türkiye'nin son dönemde yaşadığı talihsiz olaylar neticesinde memur izin iptallerinin hem turizm hem de araç kiralama sektörünü etkileyebileceğini anlatan Hidayetoğlu, "Ülke olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Herkes elini taşın altına koymalı. Bu dönemde tüm sektörler için bir risk var olsa da her şeyin güzel olacağına inancımız tam. Yerli turist bizim için bu sene önemli bir alternatif oldu. Memurlarımız da araç kiralama seçeneğini tercih eden kitlelerden biri idi. Tüm zararlar karşılanır edilir. Önemli olan ülkenin huzuru ve uzun vadedeki refahı" dedi.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 07.10.2016 11:17
Anahtar Kelimeler:
AraçYerliKiralamayaDopingi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol