banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
14 Temmuz 2017 Cuma 22:37
Anayasa Mahkemesinden '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' mesajı
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı adına "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" nedeniyle mesaj yayımlandı.

Mahkemenin internet sitesinde yer alan mesajda, demokrasi tarihinin dönüm noktalarından biri 15 Temmuz 2016'da, aziz Türk Milleti'nin, darbelere geçit vermeyeceğini ve egemenliğin kendisine ait olduğunu gösterdiği belirtildi.

15 Temmuz'un, Türkiye'nin darbeler ve darbe teşebbüsleri makus talihinin kırıldığı, anayasal demokrasinin gerektirdiği zihniyet devriminin başladığı gün olduğu vurgulanan mesajda, şunlar kaydedildi:

"15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı direniş, milletimizin demokrasiyi yaşatmak için canlarından vazgeçmeye hazır olduğunu, özgürlük ve demokrasinin toplumsal zeminde kazanılmış, uğruna bedeller ödenmiş ve tamamıyla hak edilmiş değerler haline geldiğini ortaya koymuştur. Bu değerleri koruyarak, tüm gerekleriyle hayata geçirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak en önemli görevimizdir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı ve temel hak ve hürriyetleri korumakla yükümlü olan Anayasa Mahkemesi, meşum darbe teşebbüsünün ilk saatlerinde de açıkladığı üzere, demokratik anayasal düzene yönelik her türlü saldırının karşısındadır. Mahkememiz, darbe teşebbüsü sonrasında ortaya çıkan olağanüstü halde de demokratik hukuk devleti ile temel hak ve hürriyetleri koruma konusunda hiçbir etki ve baskı altında kalmaksızın anayasal sınırlar içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir."

Mesajda, insan haklarına dayanan demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni birlik ve beraberlik ruhuyla muasır medeniyet düzeyinin ötesine taşımanın herkesin ortak sorumluluğunda bulunduğuna işaret edilerek, "Devlet ve millet olarak görevimiz, demokratik hukuk devletini adalet, özgürlük ve güvenlik temelinde korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün sene-i devriyesinde tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyoruz." ifadesine yer verildi.

Muhabir: Aylin Sırıklı

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 14.07.2017 22:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol