banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Mart 2016 Cuma 11:48
Altının gramı tarihi zirvesinde

Altının gr. fiyatı, 119,50 liralık ile topu topu zamanların en efdal seviyesine çıktı. Dolar kurundaki rahat seyre rağmen altının ons fiyatındaki yükseliş eğiliminin bitmeme etmesi, altının gr. fiyatının zamanı zirvesini 119,50 liraya taşımasına illet oldu. Dün güne 116,68 liralık düzeyinden başlamış olan altının gr. fiyatı, arsıulusal piyasada altının ons fiyatındaki yükselişin etkisiyle haset yüzdelik 1,5 artışla 118,33 liradan tamamlamıştı. Altının ons fiyatı yeni yüzdelik 2'yi aşan yükselişinin arkası sıra çağ de 1.272,59 dolar ile 2 Şubat 2015 tarihinden buyana en efdal seviyesini gördü. 

Analistler, emin liman namına tanıdık altının, dolar endeksindeki yükseliş ve toptan piyasalarda kalan riziko iştahına rağmen hala yükseliş eğilimini koruduğuna dikkati çekerek, altının ons fiyatında 1.255 doların üstünde kalındığı sürece 1.300 dolar direncinin gündeme gelebileceğini anlatım ediyor. Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek giranbaha 195 liradan, Cumhuriyet altını ise 796 liradan satılıyor.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 04.03.2016 11:48
Anahtar Kelimeler:
AltınGramSeviyeZirve
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177