banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Şubat 2016 Çarşamba 12:13
Altının gram fiyatı 116 liranın üzerine çıktı

Altının gr. fiyatı, toptan piyasalarda mütenakıs riziko iştahının etkisiyle yükseliş eğilimini sürdürerek 116 liranın hakkında çıktı.

Küresel piyasalarda, geçmiş İran ve Suudi Arabistan yetkililerinin açıklamalarıyla düşüşe sabık yer yağı fiyatları, riziko iştahının azalmasına ve yatırımcıların emniyetli liman varlıklarına bulunan talebinin artmasına hastalık oldu. Amerika 10 sene vadeli tahrif faizlerinin düşmesi ile beraberce yükselişe sabık altının ons fiyatı, geçmiş yüzdelik 1,45 prim yaptıktan sonradan dakika de yüzdelik 0,20 artışla 1.232 dolara çıktı.

Yurt süresince ise altının gr. fiyatı, döviz kurlarındaki rahat seyre rağmen ons fiyatındaki yükselişin etkisiyle 116 lirayı aşarak 116,60 lirayı gördü. Altının gr. fiyatı şu dakikalarda eski kapanışa gereğince yüzdelik 0,20 bedel kazanarak 116,20 teklik seviyelerinde dengelenirken, Kapalıçarşı'da geçmiş 189 teklik bulunan çeyrek kalburüstü da 191 liraya yükseldi. Cumhuriyet altınının adanmış fiyatı ise 770 liradan 778 liraya yükseldi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 24.02.2016 12:13
Anahtar Kelimeler:
AltınFiyatYükseliş
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177