banner200
banner235
banner225
24 Ocak 2016 Pazar 14:08
Alaattin Çakıcı'nın kapısını açık bırakmak suç değilmiş! - #Türkiye
banner188
banner213
banner230
Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli’nin tedavi gördüğü hastanedeki mahkum odasının kapısını açık bıraktıkları gerekçesiyle görevden alınarak haklarında 4 yıldan 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 8 infaz koruma memuru ilk duruşmada beraat etti. Edirne 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi kararında 'kaçmaya imkan sağlamaya teşebbüsün yasalarda suç olarak tanımlanmadığı' vurgulandı. 

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Kontrolörleri, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mahkum koğuşunda 2 ay önce denetleme yaparak, hükümlü Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli’nin tedavi gördüğü sürede mahkum oda kapılarının açık bırakıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı. Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde görevli 8 memur hakkında başlatılan adli soruşturmada ifadeleri alınan infaz koruma memurları, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

11 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

Haklarında 'kaçmaya imkan sağlama' iddiasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar, 'örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' iddiasıyla da 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenen infaz koruma memurları Ş.Y., Z.Y., İ.S., M.G.Ş., G.A., E.M., B.Y. ve S.T. dün Edirne 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya sanık infaz koruma memurlarının avukatları da katıldı. İddianamenin okunmasının ardından infaz koruma memurları tek tek savunmalarını yaparak, suçlamaları kabul etmedi.

'KAPILAR SAĞLIK KOŞULLARINDAN AÇIKTI'

İnfaz koruma memurlarından Ş.Y. savunmasında hastanedeki hükümlü oda kapılarının sağlık raporları ve odaların fiziki koşulları dikkate alınarak açık tutulduğunu belirterek şöyle dedi:

"Ancak hastane oda kapısının dışında, kolluk güçlerinin beklediği kapalı demir kapılar vardır. Oradan çıkmaları mümkün değildir. Biz dahil girip çıkarken kolluk güçlerince kontrol edilerek girip çıkıyoruz. Bu nedenle kaçmaya imkan sağalama suçunu işlememiz imkansızdır. Ayrıca iddianamede bahsedilen 2 ismin mahkumiyetlerine konu örgüte herhangi bir şekilde yardım etmiş değiliz. Kapıların açılmasının da örgüte yardım olduğu düşünülemez. Suçlamaları kabul etmiyoruz."

  
Kaynak: Hukukmedeniyeti.org
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol