banner200
banner235
banner225
13 Kasım 2013 Çarşamba 12:21
AKP'den Koç'un şirketlerine inceleme
banner188
banner213
banner230

AKP, Temmuz ayında baskın düzenlenen Koç'un şirketlerine ilişkin "gizli" bir inceleme yürütüyor.

Hürriyet'ten Arda Akın'ın haberine göre, Koç Grubu'na ait TÜPRAŞ, Aygaz ve Opet ile Tüpraş’ın’ın yüzde 2 ortağı olan Shell Turcas Petrol’de, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nca (VDK) yürütülen inceleme derinleşti. VDK, birçok kamu kurumundan söz konusu şirketlere ait vergi kayıp ve kaçağının tespit edilmesi için varsa rapor, tespit, ihbar ile şikayet bilgileri ve belgelerini istedi.

Denetim kapsamda VDK Başkanı Adnan Ertürk imzasıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na 19 Eylül 2013 tarihinde gönderilen 24298 sayılı “Gizli” ibareli yazıda, Tüpraş, Aygaz, Opet ve Shell Turcas’la ilgili vergi mevzuatı kapsamında inceleme yürütüldüğüne değinildi. Yazıda, söz konusu şirketlere ait 2009-2013 ilk altı ayı arasındaki dönemde bakanlık kayıtlarına intikal eden akaryakıt ya da vergi kayıp kaçağınının tespitine veri teşkil edecek bilgi, belge, ihbar, şikayet, rapor, tespit, araştırma, soruşturma ve diğer bir çalışma olup olmağı bilgisi ile bu konuda mevcut olan bilgi ve belgelere ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, söz konusu bilgi ve belgelerin başkanlıklarına gönderilmesi istendi. VDK’nın yürüttüğü inceleme kapsamında, farklı bakanlıklar ve kamu kuruluşlarında da yine bu şirketlere ait belgelerin talep edildiği öğrenildi.

Temmuz'da baskın yapılmıştı
Tüpraş, Opet, Aygaz ve Shell Turcas Petrol’e geçtiğimiz Temmuz ayında Maliye Bakanlığı ekipleri ve polis baskın yaparak denetimlerde bulunmuştu. İhbar üzerine başlatılan ve mahkeme kararıyla yapılan denetimlere ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uygulamanın ulusal marker denetiminden kaynaklanan “rutin bir inceleme” olduğunu söylemişti. Akaryakıt sektörü denetimlerinde kaygıya yol açacak herhangi bir durum olmadığını kaydeden Yıldız, “Kamu kurumları da denetleniyor. TPIC’in bir alt şirketi var, onun da marker işlemlerini biz denetliyoruz” diye konuşmuştu.

Denetimlerle ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal paylamış sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Vergi Denetim Kurulu yıllık 50 bin vergi incelemesi yapıyor. Gezi olayları ile vergi incelemeleri arasında kesinlikle bir ilişki yoktur” açıklamasında bulunmuştu.Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise, “Türkiye’de ticari faaliyette bulunan her işletmenin denetlenmesi doğaldır. Kamu buna yetkilidir, yapılan denetimin çok doğal olduğu kanısındayım” demişti.

banner229
Son Güncelleme: 13.11.2013 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol