banner200
banner222
11 Nisan 2014 Cuma 11:43
AK Parti LGBT Bireyleri adlı bir grup kuruldu.
banner188
banner213
banner230

Grup haziranda yapılacak 'Onur Yürüyüşü ne katılmak istedi. Grubun yürüyüşe AKP bayrağı ile katılma ısrarı ise tartışma yarattı.

İsmini açıklamayan 23 yaşındaki eşcinsel bir öğrenci, 'kaosgl' sitesine isimsiz verdiği röportajında, "Bu sene Onur Yürüyüşü'nde AK LGBT'liler olarak biz de varız, geliyoruz" dedi. LGBTİ bireyleri olarak AKP'nin eşcinsellere karşı tutumunu hiçbir şekilde desteklemediklerini söyleyen eşcinsel öğrenci, parti yetkililerine ve AKP'ye oy veren halka, AKP'yi destekleyen LGBTİ bireyleri olduğunu göstermek istediklerini anlattı.

Eşcinsel öğrenci, LGBTİ bireylerinin farklı siyasi görüşleri olabileceğini, kabul ve hoşgörülü olmak gerektiğini savundu. 'AK Parti LGBT Bireyleri' adlı bir grubun, bu yıl düzenlenecek Onur Yürüyüşü'ne AKP bayrakları ile katılacaklarını açıklaması tepki çekti. Kimi LGBTİ bireyleri de destek verdi.

Tepkiler üzerine AKP'li LGBTİ bireyleri 29 Haziran Pazar günü yapılacak yürüyüşe katılma düşüncelerini askıya aldı.

'SAMİMİ DEĞİLLER'

Karşı Gazetesi'nden Fırat Kurt'un haberine göre, sosyal medyada Onur Yürüyüşü'nde AKP propagandası yapılmasına izin vermeyeceklerini açıklayan bazı LGBTİ bireyleri, AK LGBT bireylerin samimi olmadıkları ve hareketin sorunlarına dair bir mücadeleleri olmadığı görüşünü savundu. 'Gökkuşağının Kızılı' üyesi Tunca Özlen, LGBTİ hareketinin sağın homofobisi ve transfobisini deşifre ettiği ve ayrıma politikaların hesabını sorduğu ölçüde anlamlı olacağını söyledi. Özlen, "Kendilerine AK LGBT diyen grubun bu siyasi kimlikle Onur Yürüyüşü'ne gelmeleri halinde, AKP'ye yönelik tepkinin ve Gezi'yle açığa çıkan öfkenin doğrudan muhatabı olmaları sonucunu beraberinde getirmesi kaçınılmazdır" diye konuştu. Onur Haftası Komisyonu Üyesi Görkem Ulumeriç ise Onur Yürüyüşü'nün LGBTİ bireylerinin var olduğunu göstermek için, 'varız, utanmıyoruz' demek için yapıldığını hatırlattı.

KİMLİK TEMSİLİ

AK LGBT bireylerinin yürüyüşte yer almalarını destekleyen Ulumeriç, "Bu arkadaşlar gerçekten var ve AKP'yi desteklemeleri normal. Çünkü AKP'lilerde henüz LGBTİ perspektifi gelişmedi. Zamanla gelişecek diye konuşan çeşitli ideolojilerden LGBTİ bireyler var. Bunun bir önemi yok, Onur Yürüyüşü'nde kendi kimliklerini temsil ediyorlar. Yürüyüş bunun için düzenleniyor" dedi.

Odatv.com

 

banner229
Son Güncelleme: 11.04.2014 12:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol