banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
09 Haziran 2016 Perşembe 20:17
AK Parti'den Doğu ve Güneydoğu'ya 'Gönül Köprüsü' hareketi
banner188
banner213
banner230

ANKARA

AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin ramazan ayı dolayısıyla büyük oranda terörden etkilenen doğu ve güneydoğu illerine yönelik çalışmalarını açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın, ilk MYK toplantısında kendisine, özellikle terörden etkilenen vatandaşlarla ilgili ramazan boyunca acil eylem planlarının hayata geçirilmesi, orta ve uzun vadeli eylem planlarının hazırlanması için koordinasyon görevi verdiğini belirten Müezzinoğlu, bu çerçevede, konu üzerinde yaklaşık bir haftadır yoğun çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Müezzinoğlu, "Birinci derecede terör ve huzur ortamı anlamında etkilenen 9 ilimizle ilgili bir çalışma, eylem planını hazırladık ve dün akşam MYK'da sunumunu yaptık." dedi.

Özellikle sıcak yemek yapacak imkanı olmayan ailelerin birinci derecede önemli olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, bu ailelerin evine sıcak yemek girebilme koşullarının oluşturulabilmesi ve eğitim düzeyinde olan çocukların eğitimlerinin desteklenebilmesi adına programlar yapılacağını bildirdi.

Müezzinoğlu, ailelerin yaşadıkları mağduriyetleri paylaşabilmek için belirledikleri 9 şehire, haftalık 50-60 kişilik gruplar halinde ziyaretlerde bulunulacağını ifade etti.

AK Parti'den 9 şehire "Gönül Köprüsü"

"Bayram öncesi on binlerle ifade edilen çocuğumuzu, gencimizi giydirebilme, onların bayramı mutlu ve huzurlu karşılayabilmeleri adına belirli başlıkları tespit ederek, eylem planlarını hazırladık." diyen Müezzinoğlu, şunları anlattı:

"Bu anlamda özellikle büyükşehir belediyelerimizi, 'Gönül Köprüsü Teşkilat ve Belediye' olarak tespit ettik. Bu çerçevede, Ağrı ile Antalya'yı, Batman ile Bursa'yı, Diyarbakır ile İstanbul'u, Hakkari ile Ankara'yı, Mardin ile Kocaeli'yi, Siirt ile Sakarya'yı, Şırnak ile Kayseri'yi, Tunceli ile Samsun'u, Van ile Konya'yı, gönül köprülerini oluşturacak şekilde iletişime geçirdik. Burada bu illerin ilçelerini de birbirlerine entegre ettik. Dolayısıyla İstanbul ve ilçeleri, Diyarbakır ve ilçelerindeki kardeşlerimizle gönül köprüleri oluşturacak."

"İftar programı değil, orada sıkıntısı olanın yanında var olabilme projesi"

"Bu bir iftar programı değil, orada sıkıntısı olanın yanında var olabilme projesidir." diyen Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Düşünün ki İstanbul'dan, bizim yaklaşık 12 ilçemizden her hafta 50 kişilik gruplar oraya gidecek. Şimdi 12 ilçe, 50 kişilik gruplar dediğimiz zaman 500-600 kişi Diyarbakır'a gidiyor, farklı farklı evlere dağılıyor. Gözlemlerini ve tespitlerini yapıyor. O tespit ve gözlemlerine göre orada çözüm üretiyor veya çözüm üretimi için bize geri dönüyor. Orada 15-25 yaş arasındaki grupta yer alan gençleri alıyor, İstanbul'da misafir ediyor. 1453'ü gezdiriyor, MiniaTürk'ü gezdiyoruz, Topkapı Sarayı'nı gezdiriyor. Onun İstanbul'da kardeşleri olabildiğini, geleceğe umut ve güvenle bakması gerektiğini, onun bir bursa, eğitim desteğine ihtiyacı varsa bunu onunla paylaşabilen çok yönlü bir eylem planı."

"Bayram harçlıkları konusunda onlara destek olacağız"

Açıklamalarının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Müezzinoğlu, "Çocuklara yönelik ne gibi çalışma olacak?" sorusu üzerine, "Haftada 600, dört haftada 2 bin civarında ev ziyaret edilmiş olacak. 2 bin evde ortalama birer tane bu yaş grubunda çocuğumuz olsa, bu 2 bin çocuk İstanbul'a gelmiş olacak. Dolayısıyla bunlar gençler ve çocuklarla ilgili bir iletişim. Bayram öncesi onların bayram kıyafetleriyle ilgili ve mümkün olduğunca imkanlara bakarak, STK'larla da görüşerek, belki bayram harçlıkları konusunda belki onlara destek olacağız." diye konuştu.

Muhabir: Sinan Uslu

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 09.06.2016 20:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol