banner200
banner222
22 Mayıs 2011 Pazar 12:20
AİHM'den Türk Göstericilere Büyük Tazminat
banner188
banner213
banner230
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bir öğrencinin öldürülmesi ve Irak'a asker gönderilmesi konusunda protesto gösterileri yapan 6 Türk vatandaşının toplanma ve gösteri hakkının ihlali gerekçesiyle Türkiye'yi 65 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti. Türkiye, toplanma ve gösteri hakkını ihlal ettiği için büyük bir tazminat ödeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bir öğrencinin öldürülmesi ve Irak'a asker gönderilmesi konusunda protesto gösterileri yapan 6 Türk vatandaşının toplanma ve gösteri hakkının ihlali gerekçesiyle Türkiye'nin 65 bin euro tazminat ödemesine karar verdi.

Strazburg'ta faaliyet gösteren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türk hükümetinin 2003 yılında Irak'a asker gönderilmesine ilişkin önerilerini protesto ederken polis tarafından gözaltına alınan ve haklarındaki yargı süreci uzun süren Derya Gazioğlu, Burhan İlgün, Hacı Badem ve Akan Şenel'in toplanma ve gösteri hakkının ihlal edildiğini bildirdi.

Bunun üzerine AİHM, Gazioğlu ve Şenel'e yaralandıkları için 12'şer bin euro, İlgün ve Badem için 9 bin bin euro manevi tazminatın yanı sıra mahkeme masrafları için de toplam 2 bin euro ödenmesine hükmetti.

Bir üniversite öğrencisinin öldürülmesini protesto amacıyla düzenlenen bir gösteriye katılan Ali Akgöl ve Hakan Göl'ün toplanma ve gösteri hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle de Türkiye, Akgöl'e 12 bin euro, Göl'e ise 9 bin euro manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. - Ankara (Ankara Haber Ajansı)
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol