banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
11 Ocak 2016 Pazartesi 14:37
'AİHM'nin kararı tarihin istismarına verilmiş bir cevaptır'
banner188
banner213
banner230

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansı'nın resmi açılış töreninden önce, Türkiye'nin merkez teşkilatında ve dış temsilciliklerinde görevli büyükelçilerle Dışişleri Şehitliği'ni ziyaret etti.

Şehitlikteki anıta çelenk konulmasının ve saygı duruşunun ardından söz alan Çavuşoğlu, bu yıl da Büyükelçiler Konferansı'na meslek şehitlerini ve gazilerini anarak başladıklarını belirtti.

Bazı Avrupa ülkelerinin, Avrupa'nın kurucu değerlerini hiçe sayarak Ermeni iddialarının sorgulanmasına dahi izin vermediğine işaret eden Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin geçen sene Doğu Perinçek davasında Ermeni iddialarını reddetmenin suç olmadığı yönünde karar aldığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin geçtiğimiz sene bu konuda verdiği karar, asılsız iddiaları mutlak gerçek olarak kabul ettirme gayretlerine karşı demokrasi ve hukuk adına yapılmış bir uyarıdır. Tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına verilmiş bir cevaptır. AHİM kararı, yıllarca sabır ve azimle yürüttüğümüz çalışmalardaki haklılığımızı da teyit etmiştir.'

Törenin sonunda Çavuşoğlu ve büyükelçiler, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 11.01.2016 14:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol