banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
05 Şubat 2014 Çarşamba 10:22
Adliye'de 'Gezi'yi alkışladı, mahkemelik oldu!

Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre Gezi Parkı gösterileri başladıktan hemen sonra görev yaptıkları İstanbul Anadolu Adliyesi içerisinde, kırk kadar hukukçu ve memurla birlikte, eylemlere destek açıklaması ve alkışlı protesto yapan Kartal Hukukçular Derneği (KHD) Başkanı Mehmet Ümit Erdem ve yardımcısı Osman Zeki Erdoğan’a 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu muhalefet suçundan dava açıldı. Avukat Erdem, aynı zamanda Ali İsmail Korkmaz Davası’nın avukatları içinde yer alıyor. 

Anadolu Adliyesi, 4 Haziran’da Gezi Parkı eylemine sahne oldu. KHD Başkanı Erdem ve Yardımcısı Erdoğan’ın öncülük ettiği 15 kadar avukat, saat 12.00’de adliyede polis noktası önünde toplandı. Sayıları 40’a çıkan avukatlara, öğle molasına çıkan adliye çalışanları da katıldı. Yaklaşık 150 kişilik topluluk, beş dakika alkışlı protesto yaptı. Erdem, yaptığı açıklamada, aynı eylemi ertesi gün tekrarlayacaklarını ve adliyedeki KESK üyesi memurların iş bırakacağını açıkladı. Topluluk “Tayyip’e karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Çapulcular burada Tayyip nerede” ve “Taksim bizim, İstanbul bizim” diye slogan attı.

Bir sonraki gün, 5 Haziran’da, ilk önce KESK üyesi memurlar iş bıraktı. Adliyenin önünde halay çeken memurlar Beyazıt’ta yapılan gösteriye gitti. Sonra adliyede KHD’li Erdem ile Erdoğan’la 40 avukat ve kimi memurlar toplandı. Topluluk adına Erdem ve Erdoğan birer konuşma yaparak, Gezi eylemlerini desteklediklerini açıkladı. Daha sonra topluluk, C Blok önüne yürüyerek, eylemi her gün sürdüreceklerini açıkladıktan sonra, polis müdahalesi olmaksızın dağıldı.

Bu eylem sonrasında savcılık, avukat Erdem ve Erdoğan hakkında, “adliyede izinsiz olarak toplanarak alkışlarla ve slogan atarak Gezi Parkı’nda başlayan olayları protesto ettikleri” için 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 22. maddesinde düzenlenen “kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde toplantı yapılamayacağı” şeklindeki yasağın ihlal edildiği gerekçesiyle dava açtı. Anadolu Adliyesi 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, 6 Mart’ta görülecek.

Son Güncelleme: 05.02.2014 10:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177