banner200
banner225
29 Haziran 2014 Pazar 23:48
Adliye koridorlarında konuşulan şok iddia!
banner188
banner213
banner230
Bu mahkemeler yerine kurulan Barış Ceza Hakimliği ile beraber yargıda kapalı devre sistemi kuruldu. Buna göre, adliyelere atanacak özel yetkili sulh müeyyide hakimleri, takipsizlik, tutuklama ve el koyma kararlarında tek yetkili olacak. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturması, Böcek ve Selam örgütü dosyaları etkilenecek

Yeni Yargı Paketi olarak önde gelen yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylamasıyla adliyeler adeta “kapalı devre sistemi” haline geldi. Barış Ceza Mahkemeleri kaldırılıp yerine “süper yetkili” Barış Ceza Hâkimliğinin getirilmesi adliyede, “Önemli tahkikat dosyalarının üzerinin kapatılmasının yolunun açıldığı” olacak şekilde yorum yapıldı .

Yasadan önce İstanbul Adliyesi’nde verilmekte olan bir takipsizlik kararına Bakırköy Ağır Ceza Mahkemeleri bakıyordu. Üç hâkimden oluşan heyette, takipsizlik kararı ikiye bir oyla da olsa değiştirilebiliyordu. Oysa şimdi, takipsizlik kararlarının değerlendirmesi tek bir hâkime kaldı. Bundan akabinde İstanbul Adliyesi’nde verilmiş bir takipsizlik kararına tekrar İstanbul Adliyesi’ndeki Barış Ceza Hâkimliği bakacak. Bu hâkimlerin verdiği kararlara itiraz yolu da kapalı. Bu sebepten ötürü yeni yasa aralarında işadamı Reza Zarrab ve eski bakan çocuklarının da olduğu 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması, Hrant Dink’in ölümünde ihmali mevcut bulunan kamu görevlilerine yönelik tahkikat , Böcek ve Selam örgütü soruşturması gibi kamuoyunun yakından takip ettiği dosyaların akıbetini etkileyecek.

SAVCILAR BU YASAYI BEKLİYORDU

Adliye koridorlarında konuşulan iddialara göre, mühim dosyalara bakan bazı savcılar kararlarını verebilmek için bu yasanın onaylanmasını bekliyordu. Takipsizlik kararının kesinleşmesini heyet yerine tek bir hâkimin inisiyatifine bırakan yasayla mühim tahkikat dosyalarının tekrardan açılmasının önü kapatılmış olacak. Özellikle, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasından akabinde “paralel yapı” iddialarına ait operasyon başlatılması için bu yasanın beklendiği söyleniyor . Yasayla, Böcek tahkikatında olduğu gibi şüphelilerin tutuklanması hususunda “ arıza çıkarmayacak” ve arama, el koyma kararlarına onay verecek hâkimlerin atanmaya çalışıldığı ifade ediliyor.

HÂKİMLER KONTROL EDİLECEK

Taraf’a açıklama yapan adliye kaynakları, şunları belirtti : “Yasadan önce, operasyonlarla alakalı Barış Ceza mahkemelerinin arama ve el koyma kararlarına gercekleşen itirazlara Asliye Ceza mahkemeleri bakıyordu. İstanbul Adliyesi’nde de 50’ye yakın Asliye Ceza hâkimi var ve bu itirazlara hangi hâkimin bakacağı bilinmiyordu. Oysa şimdi, Barış Ceza Hâkiminin itirazına bir üst Barış Ceza Hâkimi bakacak. Yani, istenilen operasyonlara onay verecek birkaç tane hâkim yer aldığı vakit bütün operasyonlar yapılabilecek.”


AYSUN YAZICI - TARAF

banner229
Son Güncelleme: 30.06.2014 00:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol