banner200
banner222
06 Aralık 2013 Cuma 08:54
Acil butonları çalışmıyordu sesi duyulmazdı
banner188
banner213
banner230
 MALTEPE Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olarak kalan 17 yaşındaki F.G., 2011 yılında diğer koğuşlarda kalan V.Y. ve R.Ö.’nün tecavüzüne uğradı. Açılan davada Adalet Bakanlığı “F.G. koğuştaki acil butonuna basabilirdi ya da bağırarak yardım isteyebilirdi” savunmasını yaptı. Bu haberin 2 gün önce Hürriyet gazetesinde yayımlanmasının ardından, cezaevinde görev yapan infaz koruma memuru A.A. telefonla arayarak önemli iddialarda bulundu. Hakkındaki bir iddiadan dolayı başka bir ilde görevlendirildiğini söyleyen A.A., yaşanan tecavüz olayında Adalet Bakanlığı’nın yaptığı savunmanın gerçekçi olmadığı söyledi. 


‘İŞ YÜKÜ OLUYORDU’   

A.A., çocukların bulunduğu koğuşlarda da görev yaptığını belirterek şunları anlattı: “Cezaevinde koğuşlarda bulunan acil butonları çalışmamaktadır. Bunlar bizim zamanımızda devre dışı bırakılmıştır. Çünkü cezaevi genelinde ortalama 150 tane buton vardı. Her basılan butona gitmek gardiyanlar için iş yükü oluyordu. Ayrıca cezaevinin koridorları çok uzun. Yani memurlar bu koridorların başına bulunan yerlerinde bekliyor. Mahkûmların kaldığı duvarlar ve kapılar çok kalın. Normal durumlarda bile içerde bulunan birinin bağırması duyulmuyor. Mahkûmlar bizlere seslerini duyurmak için sert bir cisimle demir kapıya vuruyordu.” 

TANIKLIK TALEBİ 

Mağdur çocuğun avukatı, infaz koruma memuru A.A.’nın İstanbul 8’inci İdare Mahkemesi’nde süren tazminat davasında tanık olarak dinlenmesi için başvuruda bulunacağını bildirdi.

Bakanlık savunması ADALET Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği savunmasında, “Davacı F.G’nin olay anında odada bulunan acil çağrı butonuna basmadığı, bağırmak suretiyle arkadaşlarını haberdar etmediği tespit edilmiştir” denilmişti.

ÇOCUK İSTİSMARCISINA 54 YIL HAPİS 
Kayseri' de 11 ve 12 yaşındaki iki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan temizlik görevlisi Fevzi Erkoç (48), toplam 54 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın çocukları  park, cami tuvaleti ve evinin kömürlüğünde istismar ettiği ve para verdiği ileri sürülmüştü. DHA

Son Güncelleme: 06.12.2013 08:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol