banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Mart 2016 Salı 03:12
'ABD hükümeti Apple’a baskı yapamaz'
banner188
banner213
banner230

NEW YORK

ABD'de müşterek federal yargıç, iPhone'ların şifresinin kırılması dair Amerikalı uygulayım bilimi devi Apple'a baskı yapılamayacağına hükmetti.

New York Doğu Bölgesi Mahkemesi Yargıcı James Orenstein, Brooklyn'de bitmeme fail müşterek narkotik davasında, ele geçirilen müşterek iPhone'un şifresinin ilenç talebini reddetti.

Orenstein, kararında, 'ABD hükümeti, sormaca kapsamında, Apple'ı rızası haricinde müşterek yükümlülüğe zorlayamaz' ifadesini kullandı.

Karar, FBI'ın San Bernardino soruşturmasını da etkileyebilir. FBI, Aralık 2015'te ABD'nin San Bernardino kentinde yıldırı saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk'a ilişik iPhone'un şifresinin kırılmasıyla ek Apple'dan iane istem etmişti. Ancak Apple, evren genelindeki milyonlarca iPhone kullanıcılarının mahremiyet ve düzenlilik haklarına ayraç ederek, bu talebi arka çevirmişti.

Apple ile FBI ortada savaşma ülkede millî düzenlilik ve bireylerin düzenlilik hakları ortada münakaşaya sefer açarken, Orenstein sonucunda bu ikileme de dikkati çekti.

Toplumdaki değişik görüşlerin çabucak müşterek balans bulmasının önemini vurgulayan Orenstein, kararında, 'Bu ağız dalaşı çağ yapılmalı ve günümüzün teknolojik ve kültürel gerçeklerini değerlendirebilen anayasa koyucular çeşidinden ele alınmalı' dedi.

Apple, FBI ve Adalet Bakanlığının avukatları 22 Mart'ta, 'San Bernardino davası'nın duruşmasında hakkında karşıya gelecek.

Muhabir: Övünç Kutlu

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 01.03.2016 03:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol