banner200
banner235
banner225
01 Şubat 2012 Çarşamba 10:39
AB: Yargı paketi iyi ama daha fazlası lazım
banner188
banner213
banner230

Avrupa Birliği (AB) Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı yargı paketini memnuniyetle karşılarken Ankara'dan daha fazla reform beklediğini açıkladı. Demokratik standartların yükseltilmesi için hükümetin niyetlerini olumlu bulan AB Komisyonu yargı paketinin doğru istikamette atılmış ilk adım olduğunu ve "takdir" edildiğini belirtti.

AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Siyaseti'nden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano tarafından yapılan açıklamada soruşturması süren yayınların yasaklanmasının engellenmesi ve sanıkların tutuklanma şartlarının netleştirilmesi çabaları memnuniyetle karşılandı. Ancak Stano, "daha fazlasına ihtiyaç var" dedi.

İfade hürriyeti, emniyet ve hürriyet hakkı ve adil yargılanma haklarındaki sorunları çözmek için paketin fırsat olarak görülmesi gerektiğine işaret eden AB, en mühim sorunun Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve CMUK'ta bulunan terör ve terör örgütü tanımı olduğunu vurguladı. Açıklamada, " En mühimi de, düşüncelerin özgürce ifade edilmesi ile şiddete çağrı arasında net bir ayrım yapılabilmesi için TCK, TMK ve CMUK'taki terör ve terör örgütü üyeliği suçlarının tanımında değişiklik yapılması gerekmektedir." denildi.

Füle'nin sözcüsü Stano, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının hakkıyla uygulanması ve Türkiye'nin müstakbel cezaları engellemesi için kapsamlı bir yargı reformuna ihtiyacı olduğuna işaret etti.

(CİHAN)

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol