banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
25 Mayıs 2016 Çarşamba 13:02
AB'nin vize serbestisine 'fren' hazırlığı
banner188
banner213
banner230

Uzmanlar, AB Komisyonunun Türkiye, Gürcistan, Kosova ve Ukrayna vatandaşları için vize serbestisi sağlanmasına yönelik aldığı tavsiye kararlarını takiben gündeme gelen "fren mekanizmasını" AA muhabirine değerlendirdi.

Alman Marshall Fonu Ankara Ofisi Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı, fren mekanizmasının özellikle Türkiye'yi hedef aldığını savunarak, "AB ile Türkiye arasında yapılan, hayata geçip geçmeyeceği şüpheli olan, vize serbestisini de içeren anlaşma, Avrupa kamuoylarında popülist partiler tarafından malzeme yapılıyor ve kamuoylarında tepki çekiyor." şeklinde konuştu.

İngiltere'de de AB'den ayrılmayı hedefleyen kesimlerin Türkiye'nin tam üye olma olasılığının yanı sıra vize serbestisi konusunu kullandığına dikkat çeken Ünlühisarcıklı, "En çok dile getirilen endişe, çok sayıda Türkün vize

Ünlühisarcıklı, "Söz konusu fren mekanizması, gerek kamuoyları gerekse politika yapıcıları arasında gözlemlenen bu kaygıları azaltmayı ve böylelikle Türkiye'ye yönelik vize serbestisini kolaylaştırmayı hedefliyor." dedi.

"Şeytan ayrıntılarda gizli olacak"

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Dostları'nın (Friends of Europe) Başkanı Giles Merritt de "Fren mekanizmasının nasıl işleyeceğini henüz kimse bilmiyor. Bunun da Avrupa'da en az sığınmacı krizinin kendisi kadar bölücü bir etki yaratması güçlü bir risk. AB düzeyindeki pek çok düzenlemede olduğu gibi burada da şeytan ayrıntılarda gizli olacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Fren mekanizması 2013'ten beri mevcut"

Brüksel Merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi'nin (European Policy Center) göç ve nüfus hareketleri uzmanı Yves Pascouau ise fren mekanizmasının 2013'ten bu yana mevcut olduğunu ancak bugüne kadar hiç kullanılmadığını söyledi.

Almanya'nın pozisyonu

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth, cuma günü yaptığı açıklamada, AB'nin vize muafiyetini zorunluluk durumunda askıya alması ya da sınırlandırmasını sağlayan mekanizmanın yalnızca Türkiye için öngörülmüş bir düzenleme olmadığını söylemişti.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 25.05.2016 13:02
Anahtar Kelimeler:
ABHazırlıkVize
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol