banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
01 Şubat 2016 Pazartesi 10:34
95’lik dede hapse düştü

Elazığ’da 75 yıllık eşine bastonla vuran 95 yaşındaki Mehmet Akgül, “basit yaralama” suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezası onanan Mehmet dede, hapse düştüğü gün hastanelik oldu. Ailesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu cezayı affetmesini istiyor.

Elazığ'da yaşayan 95 yaşındaki Mehmet Akgül dede, eşine şiddet uygulayınca cezaevine düştü. Akgül'ün yakınları, yaşlı adamın hapis cezasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedilmesini istiyor. İnanılmaz olaylar zinciri şöyle gelişti: Mehmet Akgül (95), 21 Şubat 2014 tarihinde bir tartışma sırasında 75 yıllık eşi 93 yaşındaki Murşide Akgül'e bastonla vurarak yaralanmasına yol açtı. Eşi şikayetçi olmamasına rağmen dede hakkında basit yaralamadan dolayı kamu davası açıldı.

Bu olaydan yaklaşık 3 ay sonra Mürşide Akgül, yaşlılığa bağlı geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybederken, Elazığ 2. Asliye Ceza Mahkemesi, eşini döven yaşlı adamı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

YOĞUN BAKIMA ALINDI

Cezanın geçtiğimiz hafta Yargıtay'ca onaylanmasının ardından dede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hapse düşer düşmez rahatsızlanan yaşlı adam Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Akgül'ün torunu Mithat Karadaban (45), “Dedem tedavisinin ardından hapishaneye dönecek. Allah rızası için Cumhurbaşkanımızın onu affetmesini istiyoruz. Ninem bu olaydan sonra bir hafta hastanede yattı. Sonra çıktı, evine geldi. Hiçbir şeyi yoktu. Bir süre sonra da vefat etti ancak ölümü darbeye bağlı değildi. Ölüm raporu da elimizde yaşlılığa bağlı hayatını kaybetti'' ifadesini kullandı.

UMUTLARI ERDOĞAN'DA

Kızı Reşide Karadaban ise babasının bakacak kimsesi olmadığını dile getirerek, “Babam iki baston ile ancak geziyor. Sayın Cumhurbaşkanımızdan af istiyoruz. Olmazsa ev hapsine dönüştürsünler” dedi. Babasının çok yaşlı olduğunu ve sürekli ağladığını söyleyen kızı, “Babam çok üzülüyor ve pişman olmuş. 'O benim 75 yıllık eşimdi' diyor. Çok üzülüyor ama iş işten geçmiş'' diye konuştu.


http://www.yeniakit.com.tr/haber/95lik-dede-hapse-dustu-128136.html
Son Güncelleme: 01.02.2016 10:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177