banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Mart 2016 Pazar 12:02
8 Mart'ın 'Kezban' yüzü
banner188
banner213
banner230

Kezban Ayata, Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 11 çocuklu bir ailenin 7'nci çocuğu olarak dünyaya geldi. 18 yaşında mahallede ilk kez gördüğü 35 yaşındaki E.Y.'ye kaçan Ayata, 4 yıl dini nikahla yaşadığı ve 2 çocuk sahibi olduğu bu kişi tarafından geçmişte bıçaklanıp, elektrik kablosuyla dövüldüğünü belirtti. Bu kişiye aşk değil, yoksulluktan kurtulma hayaliyle kaçtığını anlatan Ayata, genç kızlara 'Benim gibi kurtuluşu bir erkekte aramasınlar. Bilgili, güçlü kadın olsunlar' tavsiyesinde bulundu.

Çocukluğunda en büyük hayalinin polislik olduğunu belirten Kezban Ayata, nüfus cüzdanını 10 yaşında aldığını ve aynı yıl babasını kaybettiğini anlattı. Baba vefat edince yoksulluklarının arttığını ve okuyamadığını belirten Kezban Ayata, 18 yaşına geldiğinde mahallede ilk kez gördüğü E.Y.'ye kaçtığını söyledi.

İŞKENCE DOLU 4 YIL

Ayata 'Kesinlikle aşk değil, o benim yoksulluktan kurtulma hayalimdi' dediği E.Y. ile 4 yıl dini nikahla yaşadığını, bugün 13 yaşında olan Semanur ile 10 yaşında olan Elif adlarında iki kızlarının olduğunu anlattı. Ancak madde bağımlısı olduğunu söylediği E.y,'den işkence gördüğünü, iki kez bıçaklandığını, defalarca elektrik kablosuyla dövüldüğünü anlatan Kezban Ayata, 'Elif'in daha 40'ı çıkmadan yine dayak yedim. Evi ateşe verdi. İtfaiyenin alevleri söndürmesiyle canımızı zor kurtardık' dedi.

SUR'DAKİ EVLERİ BOMBADAN HASAR GÖRDÜ

İki kızını alıp ana ocağına döndüğünü, geçen ocak ayında Sur'da terör olayları nedeniyle meydana gelen patlamada evlerinin hasar gördüğünü kaydeden Kezban Ayata, 9 yıldır İzmir'de evli olan kızkardeşinin çağrısıyla kente geldiğini söyledi. Yeşil kartlı Ayata, aylık 300 liraya ev kiraladı. Birinci dönem teşekkür belgesi alan iki kızını okula kaydettirdi.

KIZLARDAN BİRİ DOKTOR, DİĞERİ RESSAM OLMAK İSTİYOR

Bundan sonra kızlarını iyi yetiştirmek için mücadele edeceğini vurgulayan Kezban Ayata şunları söyledi:

'Benim hayatım yokluk, yoksulluk, mücadele, acı ve dayakla geçti. Kızımın biri doktor diğeri ressam olmak istiyor. Onları okutmak için mücadeleme devam edeceğim. Benim gibi kurtuluşu bir erkekte aramasınlar. Bilgili, güçlü kadın olsunlar. Benim okumam, yazmam ve mesleğim yok ama öğrenirim. İş arayacağım, kızlarımı okutacağım' dedi.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 06.03.2016 12:02
Anahtar Kelimeler:
KezbanMartinYüzü
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol