banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Ocak 2016 Salı 21:09
77 yıl sonra kimliğine kavuştu

Yozgat'ta doğan ve 15 yaşındayken evlenen Melek karaca, nüfus cüzdanı olmadığı için nikahsız yaşadı. Eşini evlilikten 16 yıl sonra kaybeden ve 3 çocuğu olan Karaca, daha sonra ikinci bir evlilik yaparak Niğde'ye geldi. İkinci eşi de vefat eden Melek Karaca, kimliksiz yaşamanın çok zor olduğunu, üvey çocuklarının yardımıyla yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirtip nüfusta kaydı olmadığı 65 aylığı dahi alamadığını söyledi.

Yaşlı kadının yaşadığı durumun basına yansıması üzerine Niğde İl Nüfus Müdürlüğü harekete geçti. ilk olarak Melek karaca ile konuşan yetkililer, daha sonra Yozgat Nüfus Müdürlüğü ile yazışmalar yaptı. Yapılan çalışmalar sonunda Meleke Karaca'nın nüfusa kaydı yapılıp kimlik için yaşlı kadın İl Nüfus Müdürlüğü'ne davet edildi.

Büyük bir sevinçle müdürlüğün bulunduğu binaya gelen Karaca, ilk olarak fotoğraf kabinine girip kimlik için fotoğraf çektirdi. Daha sonra evrakla birlikte fotoğraflarını görevlilere teslim eden Melek Karaca'nın kimliği kısa sürede çıkartılıp Nüfus Müdürü Yüksel Baş tarafından verildi.

HASTANEYE GİDEBİLECEĞİM

77 yıl sonra adı resmi kayıtlara geçip kimlik sahibi olan Melek karaca, çok mutlu olduğunu belirterek, ilk işinin hastaneye gitmek olacağını söyledi. Karaca, 'Çok mutluyum, yeni doğmuş gibi mutluyum. Yeni kimliğimle doktora gideceğim. Gittiğim yerlere korkarak gidiyordum kimliğim olmadığı için beni yakalayacaklar diye korkuyordum. Ayaklarımdan, kollarımdan rahatsızım. Fizik tedavi hastanesinde tedavi olacağım' diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 26.01.2016 21:09
Anahtar Kelimeler:
YılSonraKimliğineKavuştu
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177