banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Ekim 2016 Perşembe 14:47
'6-7 Ekim olayları bir utançtır'
banner188
banner213
banner230

VAN

Van'da yaşayan esnaf Muzaffer Balıkçı, HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun çağrısı üzerine 6-7 Ekim 2014'te tarihlerinde Ayn el Arap (Kobani) bahanesiyle 35 ilde PKK/PYD yandaşlarının gerçekleştirdiği şiddet olaylarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kobani bahanesiyle yapılan eylemlerin tarihe "kara leke" olarak geçtiğini söyledi.

Yüzlerce iş yerinin yakıldığını ve ülke ekonomisinin olaylardan çok etkilendiğini belirten Balıkçı, "Bu olaylar nedeniyle toparlanamayan birçok iş yeri kapandı. Birçok insan o dönem yaşanan psikolojiyle Van'ı terk etmek zorunda kaldı. Aradan 2 yıl geçmesine rağmen olayların insanlardaki etkilerini derinden yaşıyoruz. Bu olaylardan ders almak lazım. Birbirimize tahammül etmeden bu bölgede yaşamamız mümkün değildir." dedi.

"İnsanları evlerinin balkonlarından atarak katlettiler"

Esnaf Mehmet Halil Timurtaş da olayların bölge halkını mağdur ettiğini, esnafa zorla kepenk kapattırıldığını anlattı.

Olaylar nedeniyle esnafın iş göremez hale geldiğini anlatan Timurtaş, "Bu insanlar, hiç bir zaman amaçlarına ulaşmayacaktır. 6-7 Ekim olayları bir utançtır. Çünkü insanları evlerinin balkonlarından atarak katlettiler. Bu olayların bir daha yaşanmaması için dua ediyoruz." diye konuştu.

"Ekonomik olarak çok etkilendik"

Esnaf Şahabettin Tangut ise olaylardan tüm toplumun rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Olaylardan sonra kent ekonomisi bir türlü düzelmedi. Devletimiz gerekli destekleri sağladı ama bu yeterli olmadı. En son Kurban Bayramı'nda bombalı araçla yapılan saldırıda da yine aynı sıkıntıyı yaşadık. Ekonomik olarak çok etkilendik. Bu nedenle bu olayların bir daha yaşanmasını istemiyoruz." dedi.

523 iş yeri hasar görmüştü

İzinsiz gösteriler sonucu 170 araç, 20 okul, 5 dini müessese, 40 kamu binası ve 523 iş yerinin büyük hasar gördüğü Van'da, valilik ve kaymakamlıklarca oluşturulan hasar tespit komisyonlarının incelemesinden sonra Başbakanlık tarafından gönderilen ödenekler, zarar gören vatandaşların hesaplarına aktarılmıştı. Hasar gören kamu binaları, okullar, dernek binaları ve Kur'an kursları da baştan sona yenilenerek hizmete başlamıştı.

Muhabir: Mesut Varol-Özkan Bilgin

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 06.10.2016 14:47
Anahtar Kelimeler:
BirOlayEkim6-7Utançtır
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol