banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Haziran 2016 Pazartesi 19:37
'6-7 Ekim'i azmettirenler dosyaya eklenmeli'
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili davada, maktullerin aileleri olayların azmettiricilerinin de dosyaya eklenmesini istiyor.

Avukat Abdülğani Orhan, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ardından, bazı maktullerin aileleriyle yaptığı açıklamada, devam eden dava ile ilgili soruşturma sürecinin etkin şekilde sürdürülmediğini ileri sürdü. Azmettiricilerin de dosyaya eklenmesi gerektiğini savunan Orhan, "Dosyada sanık olarak yargılananların dışında, azmettirici sıfatıyla yargılanması gerekenler var ama maalesef soruşturma aşamasında, fezlekelerde ve bugünkü duruşmada henüz bir mesafe katetmedik." dedi.

"6-7 Ekim olaylarıyla ilgili hazırlanmış fezleke yok"

Orhan, 6-7 Ekim olaylarıyla ilgili Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Diyarbakır'a geldiklerinde Yasin Börü ve 3 arkadaşı ile öldürülen diğer 52 şahsın ismini zikrederek, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sokağa çıkma çağrısı neticesinde bu ölümlerin gerçekleştiğini söylediklerini kaydederek, "Fakat bunlarla alakalı ne bir fezleke hazırlanmış ne de Meclis'e gelmiş durumda. Sayın Cumhurbaşkanı bile bunu söylemesine rağmen hiç bir savcı harekete geçip azmettiricilerle alakalı bir soruşturma başlatmadı." diye konuştu.

Yasin Börü'nün babası Fikri Börü, Orhan'ın açıklamalarına katıldığını ve azmettirenlerin davaya mutlaka dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Muhabir: İsmet Karakaş

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 06.06.2016 19:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol