banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Ocak 2016 Cumartesi 21:37
'5 yıllık süreçte Doğu Anadolu Bölgesi'ne 21 milyar liralık yatırım'
banner188
banner213
banner230

ELAZIĞ

Malatya'daki programının ardından Elazığ'a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Fırat Üniversitesi DAP Çiftçi Eğitim Birimi açılış törenine katıldı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin temel sektörünün tarım ve hayvancılık olduğunu ifade eden Yılmaz, 'Bizim de hazırladığımız eylem planında bu ortaya çıkıyor ama artık geleneksel tarım ve hayvancılıktan modern, daha profesyonel tarım ve hayvancılığa geçişi sağlamamız gerekiyor. Katma değeri çok daha yüksek bir tarım sektörü ve buna dayalı olarak gıda sektörü başta olmak üzere sanayi sektörlerini geliştirmemiz gerekiyor' diye konuştu.

'Kim ne derse desin Doğu Anadoluyu inşallah çok daha iyi bir noktaya el birliği ile taşıyacağız'

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) hep uygulandığını ve şimdi de devam ettiğini kaydeden Bakan Yılmaz, Doğu Anadolu için böyle bir plan olmadığını ve ilk defa bu dönem böyle bir plan, böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

'Hükümetimiz bir idare oluşturdu, DAP Bölge Kalkınma İdaresi ve bir eylem planı yaptık. Bu eylem planımız 5 yıllık süreçte Doğu Anadolu Bölgesi'ne 21 milyar liralık bir yatırımı öngörüyor. Değişik sektörlerde farklı başlıklar altında 21 milyar liralık bir yatırımı öngören bir eylem planımız var ve bunu peyderpey hayata geçiriyoruz. Maalesef işte belli olumsuzluklar, bölgemizden kaynaklanan birtakım hadiseler, belli terör hadiseleri, bazı illerimizde bu çalışmalarımızı zorlaştırsa da biz ısrarla bu yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kim ne derse desin Doğu Anadolu'yu inşallah çok daha iyi bir noktaya el birliği ile taşıyacağız.'

Muhabir: Ramazan Kaya,İsmail Şen

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 23.01.2016 21:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol