banner200
banner222
09 Ekim 2012 Salı 09:49
‘4+4+4 AYARI’ İÇİN GENELKURMAY İLE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ARASINDAKİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
banner188
banner213
banner230
 BARKIN ŞIK

ANKARA - 4+4+4 uygulaması kapsamında askeri liselerin ders müfredatı da değişecek. Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında konuyla ilgili görüşmeler yürütülüyor. Talim Terbiye Kurulundan çıkacak karar sonrasında askeri liselere de Anadolu liseleri müfredatının getirileceği belirtiliyor. KuranıkerimPeygamberin hayatı ve temel dini bilgiler derslerinin bu kapsamda Anadolu liselerinde olduğu gibi askeri lise müfredatına da seçmeli ders olarak gireceği belirtiliyor.

Türkiyenin ünlü yabancı okulları Robert, Fransız, Alman, Amerikan ve İtalyan kolejlerinde bu yıldan itibaren Kuranıkerim ve peygamberin hayatı seçmeli ders olarak okutulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, “Bazı Özel Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerinde 2012-2013 Öğretim Yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere değişiklik yaptı.

Yabancı statülü okullar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve Türkiye Cumhuriyetinin tüm kanunlarına uymak zorunda. Talim Terbiye Kurulundan çıkacak karar sonrasında bu okullarda da Kuranıkerim ve Hz. Muhammetin hayatıı seçmeli ders olarak öğrencilere sunulacak. Söz konusu durum askeri liseler için de aynen geçerli. Askeri liselerde de eğitim - öğretim yılı eylül ayı ile birlikte başladı. Askeri öğrenciler seçmeli derslerini seçti. Ancak, Talim Terbiye Kurulundan çıkacak karar sonrasında en az 10 öğrencinin seçimini Kuranıkerim ve peygamberin hayatı derslerinden yana kullanacağını beyan etmesi durumunda askeri okul yönetiminin bu dersler için sınıf açması gerekecek.

CUMHURİYET

banner229
Son Güncelleme: 09.10.2012 09:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol