banner200
banner222
29 Kasım 2012 Perşembe 10:36
40 milyar lira gelecek
banner188
banner213
banner230
 Şimşek, bunun ücretliler dahil beyanname sistemini yaygınlaştırmak istediklerini bildirdi
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,
 kayıtdışı ekonomiyle mücadele çalışmaları ve yeni Gelir Vergisi kanun tasarısı taslağı hakkında bilgi verdi. Şimşek, vergi mevzuatını basitleştirme, vergi sistemindeki gri alanları azaltma, beyanname sistemini yaygınlaştırma ve kayıtdışıyla mücadele perspektifiyle mevzuatı gözden geçirdiklerini belirtirken, şunları söyledi: "Amacımız vergi oranlarını arttırmadan daha çok vergi toplamak. Kayıtdışıyla ilgili toplumsal bilinç oluşturmamız lazım. İlave gelir elde edersek daha az borçlanırız" dedi.
 
Ceza caydırıcı olmalı

Şimşek, vergi sistemi ve mevzuatın istismarcıya kapıyı açması halinde sistemin kolaylıkla istismar edileceğini, bu nedenle bütün meselenin sistemi iyi kurmaktan geçtiğini söyledi. Şimşek, "Herkesin başına müfettiş koyma durumunuz yok. Vergi kaçırmanın sonuçlarının ağır olması lazım. Müeyyidelerin caydırıcı olması lazım" dedi.

Şimşek, en fazla kayıtdışılığın kendi işini yapan serbest meslek sahiplerinde olduğunu belirtirken, kayıt içinde de özellikle yüksek maaşlar asgari ücret düzeyinde gösterilerek vergi kaçırıldığını bildirdi. Şimşek, şöyle devam etti: "Kayıtdışılıktan dolayı uğradığımız vergi kaybı 1999'dan bu yana milli gelirin yüzde 8'inden yüzde 5,7'sine geriledi. Bu ne demek? Demek ki 'sıfır' olsa milli gelirin yüzde 5,7'si kadar, yani 1 trilyon olsa, 57 milyar gelir elde edecektik. Eğer başlattığımız mücadele eylem planının bu hızla devam ettirirsek OECD ortalamasına varırız. Bu ilave 40 milyar liralık vergi geliri demek."

AB de vergiden vergi alıyor

Maliye Bakanı Şimşek, dolaylı vergilerin yüksekliğine ilişkin eleştirilere katılmadığını belirtirken, "Dolaylı vergilerin milli gelire oranında OECD ortalamasına 1,4 puan uzağız. Dolaysız vergilerde ise ancak yarısı düzeyindeyiz. Sorun dolaysız vergilerin düşük olmasıdır" değerlendirmesinde bulundu. Kendisine sık sık "Vergiden vergi alıyorsunuz" dendiğini belirten Şimşek, "Bu bize özgü bir şey değil. Bizim ÖTV mevzuatı birebir AB'den alındı. AB'de de ÖTV'den KDV alınıyor."

Çalışanlara külfet getirmez

Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı vergi taslağına uzmanlardan destek geldi. Taslakta yer alan beyanname esaslı verginin önemine dikkat çekilirken gelişmiş ülkelerde bu sistemin kullanıldığını vurgulandı.

* TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı: Ücret sisteminin beyanla bildirilmesinde ayrı bir külfet olacağı gibi bir çekince
vardı. Ama bu ek bir külfet doğurmaz. Tasarı bu haliyle ücretlilere bir zarar getirmez. Kayıtdışılığı bitirecek bir adım.

* Eski Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu: Beyanlar daha sonra geçim indirimi, eğitim ve sağlık gibi harcamalar da hesaplanarak kesilen vergi ile yeniden hesaplanan vergi karşılaştırılıyor. Bunun sonucunda yılsonunda toplanan vergi fazla çıkarsa iade yapılıyor. Modern vergi sistemlerinde herkesin beyanname vermesi gereklidir.

* ASMMMO Başkanı Mehmet Koç: Çalışan herkesin yılda 1 kere beyanname vermesi gerekir. Bu sistem gelişirse ve gelirler ile giderler belgelenirse anlamlı olur. Bu sistemle birlikte gelir tanımının da değiştirilmesi gerekiyor. Bir insanın gelirini hesaplarken harcamaları ve tasarrufları da ele alınmalı ve sistem oturtulmalı."

ERDOĞAN SÜZER - LÜTFİ ERDOĞAN - BUGÜN GAZETESİ 
banner229
Son Güncelleme: 29.11.2012 10:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol