banner200
banner222
15 Şubat 2013 Cuma 15:03
4. Yargı Paketi'ne pek güvenmeyin!
banner188
banner213
banner230
 Türk Ceza Hukuku Derneği Başkanı İlkiz ile İHD Genel Başkanı Türkdoğan, 4. Yargı Paketi’nin bu haliyle hayal kırıklığı yaratacağı uyarısında bulundu. 

Taraf Gazetesi'nden Adnan Keskin'in haberine göre, Türk Ceza Hukuku Derneği (TCHD) ile İnsan Hakları Derneği (İHD), sözü edilen düzenlemelerin yetersizliğine vurgu yaparken, “amaç düşünce-ifade ve örgütlenmeye özgürlükse TCK’daki antidemokratik tüm hükümler temizlenmeli, Terörle Mücadele Yasası (TMY) kaldırılmalı, kaldırılmayacak ise de, terör tanımı başta tüm maddeleri sil baştan düzenlenmelidir” önerisinde bulundu. Yakında Meclis’e sevk edileceği açıklanan 4. yargı paketinde TCK’nın 220. maddesinin 8 ve TMY’nin propagandayla ilgili 6 ve 7. fıkralarına “şiddeti açıkça övmeyen-teşvik etmeyen söz ve eylemlerin cezalandırılamayacağı” yönünde hüküm konulacak olmasının hangi sonuçları doğuracağı konusunda gerek TCHD Başkanı Avukat Fikret İlkiz gerekse de İHD Genel Başkanı avukat Öztürk Türkdoğan, paketle ilgili algıyı abartılı buldu. 'ŞİDDET KRİTERİ BÜYÜK ADIM DEĞİL'

İlkiz, paketle ilgili şunları söyledi: “Her çabaya teşekkür etmek lazım, ancak sorun çözmek isterken yeni sorunlara sebep olmamak gerekir. 4. paketle düşünceye şiddet kriteri getirmek, tek başına büyük adım değil. Çünkü; zaten şiddet yoksa suç yoktur. Bu konuda düzenleme olmadığı zaman da uygulanması gerekli olan maddeyi kanunla uygulanır hale getirmek, büyük demokratik bir adım değildir. Mevcut durum bu anlamda, şimdi getirileceği söylenen kriterlerin uygulanmasını zaten gerektiriyor. Ama, sorunlar da uygulanmadığı için çıkıyor. 4. paketle uygulanması gerekli bir durum kanun maddesi haline getiriliyor, tıpkı daha önce 3. pakette tutuklama konusunda gerekçe aranması gibi. Ama tutuklamalarda sonuç değişmedi. Kanunla hukuku açıklamak yerine, hukuk devleti ilkeleri zaten uygulanmalıdır.”

Şiddet kriteri yerine bu konuda en doğru yaklaşım TYM 6 ve 7. maddesinin kaldırılması olduğunu vurgulayan İlkiz, “TMY 1. maddesinden başlayarak tüm maddeleri tartışmalıdır. TCK 220.maddesinde düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin yapılacak düzenleme de gereksiz, sadece bir ekleme olacaktır. Amaç düşünceye özgürlük ise, işe TCK 301. maddeyi kaldırmakla, TMY 1.maddedeki terör tanımının netleştirmekle başlanabilir” ifadelerini kullandı. 'YÜZDE 95 KAPSAM DIŞI' 

İHD Genel Başkanı Avukat Türkdoğan’ın 4. paketle ilgili tesbit ve önerileri ise şöyle: “Paketi basına yansıdığı kadarıyla biliyoruz, böyle ise sonucu büyük hayal kırıklığı olabilir. Hükümet hata yapıyor, yüksek beklenti yarattı, ancak paket bu beklentiyi sağlamaya yetmez. Çünkü öncelikle, savcılar son bir yıldır, şimdi ‘şiddet kriteri’ getirecek denilen TCK 220. madde yerine TCK 314. maddeden dava açıyorlar. Örgüt bağlantısı olmadığı halde, son KESK Davası, Diyarbakır Ana KCK davası 220 yerine 314. maddeden açıldı. Mevcut KESK dahil KCK ile ilişkilendirilen çok sanıklı büyük davaların yüzde 90-95’i kadarı TCK 314/1-2’den açılmıştır. Bu nedenle paket söylendiği haliyle çıkarsa KCK sanıklarının yüzde 90 kadarı kapsam dışı kalabilir. O aşamada hayal kırıklığı yaşamamak lazım. Bu haliyle de bazı kişiler lehine TMY 6-7’den TCK 220’den yargılanan kimi sembolik isimler, kimi BDP ’li vekiller için lehte sonuçlar çıkabilir. Çünkü büyük davalarda sadece bazı kişilere -Büşra Ersanlı gibi- TCK 220’den suçlamalar vardı. Propaganda ile sınırlı ufak suçlarda belli sayıda insana lehte sonuç çıkabilir. Eğer hükümet, düşünceye özgürlük vaadinde samimi ise önce TMY tümden kaldırılmalıdır.”
Radikal

banner229
Son Güncelleme: 15.02.2013 15:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol