banner200
banner222
27 Kasım 2012 Salı 16:56
301. Madde, 4. Yargı paketinden çıktı
banner188
banner213
banner230
 Paketin 20’ye yakın maddesi, Bakanlar Kurulu’nda benimsenirken, ifade ve düşünce özgürlüğünün genişletilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ihlal kararlarının önlenmesi için terör suçlarının kapsamının netleştirilmesine dönük maddelerle ilgili tartışma çıktı. Bazı bakanlar, AİHM içtihatları ışığında yapılacak bu düzenlemelerin teröre destek veren ve propagandasını yapan kişilere af gibi işleyeceği ve bu suçlara etkili cezalandırmanın ortadan kalkacağı endişesini dile getirdiler. Bakanlığın paketinde, AİHM içtihatları ışığında terör suçunda şiddet kriterinin esas alınması önerilmişti. 

301 PAKETTEN ÇIKTI

Bakanlığın, taslağa koyduğu TCK 301. maddedeki “Türklüğe hakaret” suçunun kaldırılması ya da bu konuda değişiklik yapılması önerisinden ise itirazlar üzerine vazgeçildi. Bu madde paketten çıkarıldı. Paketteki evli kadının kızlık soyadını tek başına kullanabilmesinin yaratabileceği karışıklıkların nasıl önleneceği de tartışma yarattı. Pakete, tartışmalar ışığında son şekli verilip önümüzdeki Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılarak, en kısa sürede TBMM’ye sevk edileceği bildirildi.

301. MADDE

Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama

(1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.Oya ARMUTÇU/ANKARA
banner229
Son Güncelleme: 27.11.2012 16:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol