banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
25 Ocak 2016 Pazartesi 20:09
'27 Nisan e-muhtırası' soruşturmasında Genelkurmay'dan bilgi istendi
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, '27 Nisan e-muhtırası'na ilişkin soruşturma kapsamında Genelkurmay Başkanlığına, 27 Nisan 2007 öncesinde 'e-muhtıra' ile ilgili toplantı yapılıp yapılmadığını sordu, yapıldıysa tutanakların gönderilmesini istedi.

Edinilen bilgiye göre, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporunu bir süre önce '27 Nisan e-muhtıra' soruşturma dosyasına ekleyen Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Selda Binboğa Kurtuluş, rapordaki bilgiler üzerine Genelkurmay Başkanlığına müzekkere yazdı.

Kurtuluş, müzekkerede, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, 12 Nisan 2007'de düzenlediği ve 'Hem vatandaş hem de TSK'nın bir personeli olarak, Cumhuriyetin temel değerlerine sözde değil, özde bağlı olacak bir kişinin cumhurbaşkanı seçilecek olmasını umut ediyoruz'' ifadesini kullandığı basın toplantısı öncesinde ve sonrasında, Genelkurmay Başkanlığında toplantı yapılıp yapılmadığını, '27 Nisan' ile ilgili icrai bir karar alınıp alınmadığını sordu.

Savcı Kurtuluş, böyle bir toplantı yapıldıysa kimlerin katıldığının belirtilmesini ve toplantıya ilişkin tutanakların gönderilmesini istedi.

Soruşturma kapsamında 14 Aralık 2015'te, emekli Orgeneral Büyükanıt'ın, 'şüpheli' sıfatıyla Fenerbahçe Orduevi'ndeki ikametinde talimatla savunması alınmıştı. Büyükanıt, yazılı savunmasında, 'Basın açıklamasını kendisinin kaleme aldığını, TSK içindeki hiçbir personelin katkısının bulunmadığını ve yayınlanıncaya kadar da bilgisinin olmadığını' kaydetmişti.

Soruşturmayı yürüten Savcı Kurtuluş, Büyükanıt'ın savunması üzerine TBMM'den, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporunu istemişti. TBMM, raporu geçen günlerde başsavcılığa göndermişti.

Muhabir: Barış Kılıç-Durmuş Koçak

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 20:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol