banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
03 Ekim 2015 Cumartesi 00:21
25 Aralık iddianamesini hazırlayan savcı çok da 'profesnel' değil
banner188
banner213
banner230

25 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yapıldığı iddiasını içeren, Gülen'e müebbet hapis istenen ve savcı İsmail Uçar'ın hazırladığı iddianame sosyal medyada alay konusu oldu.

ROTAHABER - 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla 1 Eylül 2014’te polislere yönelik yapılan operasyona ilişkin soruşturma tamamlandı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Fethullah Gülen ve 25 Aralık soruşturmasına bakan dönemin İstanbul Mali Suçlar Şubesi Müdürü Yakup Saygılı’nın da aralarında bulunduğu 69 kişi şüpheli olarak yer aldı. 

İddianamede bir numaralı şüpheli olarak Fethullah Gülen yer aldı. Gülen hakkında “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek” ve “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talep edildi. 

Gülen’in kaçak olduğu belirtilerek, iddianamenin mahkemece kabul edilmesi halinde tutuklanması da istendi. İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan müştekiler arasında bulunurken, Başbakan Ahmet Davutoğlu mağdur olarak yer aldı.

Savcı İsmail Uçar'ın hazırladığı iddianamedeki bazı ifadeler ise sosyal medyada alay konusu oldu. Savcının iddianamede kullandığı (ve yukarıda görülen) "Aslında örgüt çok profesnel değildir" ifadesi sosyal medyada yüzlerce kez paylaşıldı. 
Öte yandan 1453 sayfa olduğu bilinen iddianamede tarihi olaylardan bahsedilmesi de garip karşılandı. Foto: Twitter

İddianamede, onaylanması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulmuştu.
KAYNAK: ROTAHABER
banner229
Son Güncelleme: 03.10.2015 00:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol