banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Haziran 2016 Çarşamba 00:52
'2002'den bu yana eğitimin bütçeden aldığı pay hep arttı'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, gençliğin eğitim imkanlarının dar olduğu dönemleri hep birlikte yaşadıklarını belirterek, "Çok şükür ki AK Parti ile 2002'den bu yana eğitimin bütçeden aldığı pay, hep arttı ve bütçede her dönem en büyük payı eğitim aldı." dedi.

Soylu, Anadolu Kültür ve İrfan Derneğinin (ANADER) Trabzon'da üstün zekalı çocukların okutulması amacıyla yapılacak eğitim kampüsünün inşaatı için Üsküdar'da düzenlediği toplantıya katıldı.

Bakan Soylu, programda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AK Parti hükümetleri sürecinde yaptığı eğitim faaliyetlerinden bahsetti.

Soylu, "Gençliğimizin eğitim imkanlarının dar olduğu dönemleri hep birlikte yaşadık. Çok şükür ki AK Parti ile 2002'den bu yana eğitimin bütçeden aldığı pay hep arttı ve bütçede her dönem en büyük payı eğitim aldı. Türkiye'nin bütün vilayetlerinde üniversite kuruldu. Yıl sonu itibarıyla Türkiye genelindeki üniversite sayısı 200'ü aşacak" diye konuştu.

Özellikle 28 Şubat sürecinde meslek liselerinin büyük yara aldığını hatırlatan Soylu, Türkiye'deki teknik ara eleman sıkıntısının bu nedenle yaşandığını dile getirdi.

Trabzon'a yapılacak yeni yatırımları da anlatan Soylu, Akyazı ilçesinde yeni bir stadyum yapılacağını ve ilde ikinci üniversitesinin kurulacağını açıkladı.

Türkiye'nin 3 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Soylu, "Bu yaptıklarımız, tarihimizin ve medeniyetimizin bize yüklediği bir sorumluluktur. Biz, sadece kendimiz için değil dünyanın neresinde olursa olsun, haksızlıkla karşı karşıya gelen mazlumları gördüğümüzde içi cız eden bir milletiz." dedi.

"Karlofça'dan itibaren bugünü bekliyoruz"

Türkiye'nin bir yükseliş sürecinin içerisinde olduğunu söyleyen Soylu, "1699 Karlofça'dan itibaren biz bugünü bekliyoruz. Batı ile aramızdaki ekonomik ve sıçrama makasının kapatılmasını bekliyorduk. Yapmamız gereken en önemli şey, insanımıza, gencimize, evladımıza yapacağımız yatırımdır." değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Gökhan Yılmaz

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 00:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol