banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Mayıs 2016 Pazartesi 15:32
2. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi başladı
banner188
banner213
banner230

Hoca Ahmet Yesevi'nin vefatının 850. yıl dönümü anısına düzenlenen 2. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi (EFE'2016) başladı.

Türkiye'nin Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, siyasi istikrar ve iktisadi gelişimin birbiriyle çok iç içe ve sıkı bağlı olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni dönemde anladık ki askeri ve siyasi güvenlik dediğimiz kavram kesinlikle iktisadi güvenlikten ayrı tutulamaz. İktisadi açıdan güvenli olmadıkça siyasi bağlamda da güvenli olmak zordur."

"Kongreyi kurumsallaştırmayı düşünüyoruz"

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da 2 yıl önce Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi'ni başlattıklarını bildirerek, "Çok şükür bugün ikincisini gerçekleştiriyoruz. Kongremizi bundan sonra kurumsallaştırmayı düşünüyoruz." dedi.

13 ülkeden 73 akademisyen

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Türkiye Ekonomi Kurumu ve Uluslararası Türk Akademisinin destek verdiği kongre, iki gün sürecek. Kongreye, Türkiye, Kazakistan, ABD, Azerbaycan, Hindistan, Pakistan, Romanya, Irak, Çin, KKTC, Libya, Gürcistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 51 üniversite ve kuruluştan 73 akademisyen katılıyor.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 16.05.2016 15:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol