banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
14 Eylül 2017 Perşembe 13:22
112 Acil Servise yapılan çağrıların yüzde 70'i asılsız
banner188
banner213

ERZURUM

Erzurum'da, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Servis hattına 8 ayda yapılan 700 bin çağrının yüzde 70'i asılsız çıktı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Erzurum 112 Acil Servis ekiplerince 8 ayda 2 bin 856'sı doğum, 4 bin 611'i kalp damar hastalıkları, 4 bin 812'si trafik kazası ve travma vakaları ile diğer vakalar olmak üzere toplam 46 bin 381 hastaya acil sağlık hizmeti sunulduğu kaydedildi.

Geçen yıl 69 bin 720 vakaya gidilerek hastaların en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırıldığının bildirildiği açıklamada, 8 ayda 112 Acil Komuta Merkezi çalışanlarının 46 bin 381 hastaya ilk yardım hizmeti sunduğu, şehrin bir ucundan diğer bir ucuna en fazla 10 dakikada ulaşıldığı aktarıldı.

Vatandaşların çağrı elemanına sakin bir şekilde en kısa ve doğru adres bilgisi vermesi konusunda uyarıda bulunulan açıklamada, adres verilirken en çok bilinen cami, okul, alışveriş merkezi gibi mekanların söylenmesinin vakitten büyük ölçüde tasarruf sağlayacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, 112 Acil hattına yapılan çağrıların çoğunun gereksiz olduğu, 8 ayda yapılan 700 bin çağrının yüzde 70'inin asılsız olduğu ve bu çağrılardan dolayı gerçek hastalara ulaşmada büyük engel yaşandığı belirtildi.

"Türkiye artık bu ilkel yöntemlere çok uzak"

Açıklamada, görüşlerine yer verilen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, helikopter ve uçak ambulanslar, snowtrack ve paletli ambulanslarla yaz kış demeden her türlü olumsuz hava koşullarında hastalara ulaşıldığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığının zorlu hava koşullarında kullanılması için hizmete sunduğu donanımlı, yaz ve kış şartlarına uygun araçlarla kapalı yollara rağmen hastalara ulaşılmasının büyük bir hizmet olduğunu belirten Vançelik, bu hizmetin aksamaması için fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına da müteşekkir olduklarını dile getirdi.

Vançelik, "Geçmiş yıllarda hastalar ilkel yöntemlerle hastaneye gelmek zorunda kalıyordu. Türkiye artık bu ilkel yöntemlere çok uzak. Hiçbir hasta kendi imkanları ile hastane yoluna düşmek zorunda değil, bir telefon ile istenilen yerden hasta alınıp istediği hastaneye götürülüyor." ifadelerini kullandı.

Vançelik, şehir hastanesi inşaatının hızla ilerlediğini aktararak, hastanenin tamamlanarak hizmete girmesiyle Doğu Anadolu'yu sağlık merkezi haline getireceğini bildirdi.

Muhabir: Muhammet Mutaf

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 14.09.2017 13:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol