banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mart 2016 Cuma 14:28
10 terörist etkisiz hale getirildi

Güvenlik güçlerince Şırnak, Hakkari ve Mardin'de bitmeme fail operasyonlarda geçmiş 10 yıldırıcı kuvvetsiz bir duruma getirildi.

Genelkurmay Başkanlığının genel ağ sitesinden meydana getirilen açıklamaya göre, Mardin Nusaybin'de bitmeme fail operasyonda geçmiş 5 yıldırıcı kuvvetsiz bir duruma getirildi. Nusaybin'deki operasyonda kuvvetsiz bir duruma getirilen bütün yıldırıcı sayısı 14'e ulaştı. Ayrıca, 9 el inşası patlayıcı imha edildi.

Şırnak'ta da 1 yıldırıcı kuvvetsiz bir duruma getirilirken, burada kuvvetsiz bir duruma getirilen bütün yıldırıcı sayısı 10 oldu. Güvenlik güçleri, buradaki operasyonda 7 el inşası patlayıcıyı imha etti.

Hakkari Yüksekova'da ise 4 yıldırıcı kuvvetsiz bir duruma getirildi. İlçedeki operasyonda, bütün kuvvetsiz bir duruma getirilen yıldırıcı sayısı 27'ye yükseldi. Ayrıca 3 el inşası patlayıcı imha edildi.

Tunceli'de ölçülü operasyonda, yarıcı yıldırı örgütü çeşidinden 3 ayrı noktada yola tuzaklanmış 650 kilo amonyum nitrat ile sübvanse 12 el inşası patlayıcı ile patlayıcı düzeneklere ilişkin 2 bin 250 m. kablo, ortak piknik tüpü, 3 defans tipi el bombası, 24 nüsha silah fişeği, 1 nüsha 100'lük biksi mayonu, 1 seyyah diş ünitesi, 5 batarya bloku, 2 çelim kaynağı, 1 alarm sistemi, 1 gezici çadır, 1 beden çantası ele geçirildi.

Güvenlik güçleri, Hakkari Çukurca'da ölçülü operasyonda da yarıcı yıldırı örgütüne ilgilendiren 16 kalaşnikof yaya tüfeği, 3 makineli tüfek ve 4 nüsha M-1 yaya tüfeği, 2 bin 34 fişek, 740 nüsha M-16 fişeği, 69 kalaşnikof yaya tüfeği şarjörü, 19 makineli tüfek tamburası, 2 nüsha G-3 yaya tüfeği şarjörü, 27 şarjör kılıfı ve 11 cilt kargılık ele geçirdi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 18.03.2016 14:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177