banner200
banner235
banner225
03 Aralık 2012 Pazartesi 12:56
1 saatte emekli olunacak
banner188
banner213
banner230

Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, SGK bünyesinde TC kimlik numarası üzerinden bir kişinin bütün hizmetlerinin görülebileceği, her türlü işlemin yapılabileceği bir sistem oluşturmak istediklerini ancak henüz veri tabanını birleştiremediklerini kaydetti.

Emeklilik işlemlerini internet ortamından yapabilecekleri ve aynı gün içerisinde işlemlerini tamamlayabilecekleri bir sistemi hedeflediklerini anlatan Kuruca, şöyle konuştu:

"Bundan 10 yıl önce, her hangi bir vatandaşımızın internet ortamından bize emeklilik müracaatı yapıp bir saat içinde veya aynı gün o kişiye (Emekli aylığınız bağlanmıştır, şu bankadan alacaksınız, şu kadar maaşınız vardır, şu tarihte alacaksınız hayırlı olsun) diyebileceğimiz bir sistemi hayal ediyorduk. Artık bu hayal değil. Şimdi hedefimiz haline geldi. Muhtemeldir ki 5 yıl içinde Sosyal Güvenlik Entegre Projesi'ni hayata geçirdiğimiz zaman, emekliliği gelen her hangi bir vatandaşımız internetten e-devlet şifresiyle girecek ve 'ben emekli olmak istiyorum' diye müracaatını yapacak, biz de ona bilgilerini bir saat içinde e-mail adresine göndereceğiz."

Kuruca, önceden altı ay ya da bir yılda bağlanan emekli aylıklarının bağlanma süresini bir ayın altına düşürebildiklerini bildirdi.

 

Kayıt dışı istihdamdaki düşüş

 

Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomiye de dikkati çeken Mustafa Kuruca, Maliye Bakanlığı, SGK ve ilgili kuruluşların, konulan hedeflerin sonuçlarının izlendiğini ifade etti. Yüzde 42'lerde olan kayıtdışı istihdamın yüzde 37'lere gerilediğini belirten Kuruca, "Bundan 10 yıl sonrası için hedefimiz kayıtdışı istihdamın yüzde 15'lere düşmesi" dedi.

Kuruca, kayıt dışı istihdamın düşmesinde bu konuda bilincin artmasının önemli bir payı olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, seminerde Kuruca'nın yanı sıra SGK Başkanlığı Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar ve SGK Başkanlığı Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü de katılımcılara birer sunum yaptı ve soruları cevaplandırdı.

 

yaklasim
banner229
Son Güncelleme: 03.12.2012 12:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol