banner200
banner235
banner225
28 Nisan 2014 Pazartesi 19:53
1 MAYIS 1977’DE ÖLENLER KAZANCI YOKUŞU’NDA ANILDI
banner188
banner213
banner230
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikası (KESK)’in yanı sıra sendikalar, emek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan 1 Mayıs 2014 Komitesi, 1 Mayıs 1977 yılında Taksim’de çıkan olaylar sonucu yaşamını yetiren 34 kişi için anma programı düzenledi. Aralarında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Başkanı Lami Özgen, eski DİSK Genel Başkanı CHP Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da bulunduğu çok sayıda sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri saat 10.30’da AKM önünde toplandı.


Yoğun güvenlik önlemleri altında Kazancı Yokusu’na gelen kalabalık, “1 Mayısta 1 Mayıs alanındayız”, “1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür” şeklinde sloganlar attı. Yoğun yağmur altında yapılan anma töreninde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs'a başkaları gibi, savaşa hazırlanır gibi değil, bayram havası içinde hazırlandıklarını belirterek, “AK Partiye muhalif herkesi 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na bekliyoruz” dedi. 

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de, Taksim’in emekçiler için kutsal olduğunu belirterek, 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı. 

Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan, 1 Mayıs 2014 Komitesi İstiklal Caddesi’ne giderek 1 Mayıs için çağrı bildirileri dağıttı. 

KAZANCI YOKUŞU'NUN ARDINDAN ŞİŞHANE'DE ANMA


1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda olacaklarını açıklayan DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği (TTB) Kazancı Yokuşunda ortak anma töreni düzenledi. Grup, daha sonra 1 Mayıs'a çağrı metinlerini dağıtmak için İstiklal Caddesi'ne çıktı.


Cadde boyunca yürüyen kalabalık 1 Mayıs 1989'da Mehmet Akif Dalcı'yı anmak için Şişhane'ye geçti. Grup buradaki anmanın ardından Kadıköy'deki tören için ayrıldı.
Hasan YILDIRIM-Özkan ARSLAN-Cemal KÖYÜK/İSTANBUL, (DHA)
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2014 19:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol