banner200
banner222
24 Ocak 2016 Pazar 14:17
'Hawking neden bahsettiğinin farkında değil'
banner188
banner213
banner230

Xinhua'nın haberine göre Londra'da verdiği derslerde ünlü fizikçi Stephen Hawking bilimsel gelişmelerin "yeni sorunlara" yol açabileceğini, özellikle yapay zeka alanının bunlardan biri olduğunu söylemişti.

Nörobilimci Rafael Yuste, Stephen Hawking'in "kıyamet günü" tahminlerine dair "Hawking neden bahsettiğinin farkında değil" dedi.

Columbia Üniversitesi'nden nörobilim uzmanı Yuste, Hawking'in değerlendirmelerini "karamsar" buluyor. Şili'de Radyo Cooperativa'ya konuşan bilim adamı "Bu tür değerlendirmeleri destekleyebilecek kadar detaylı bilgilere sahip değiliz" dedi. Yufte "Beyin hakkındaki bilgilerimiz insan beynini makinelerle bu kadar doğrudan bir şekilde kıyaslayıp, makinelerin insan beyninin 'ayağını kaydıracağını' söylemeye yetecek kadar değil" derken insan zekasının da biyolojik malzemeye bağlı olabileceği ve bu durumda yapay zekanın insan zekasını aşmasının bir zorunluluk olduğu değerlendirmesinin yapılamayacağını kaydetti. Yufte sözlerini "Bilim ve tıbbın, başarı üzerine başarı kaydeden tarihine bakarsanız insanlığı atalarından miras edindiği bağlardan giderek özgürleştirdiğini görürsünüz. Aynısı insan beyni için de geçerli. Bu gelişim insanlığın sonu değil, insanlık için faydalı bir dönemin başlangıcı olacak" şeklinde bitirdi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol