banner200
banner222
25 Mart 2015 Çarşamba 15:18
Zinayla suçlanan kadın doğurduğu çocuğun annesi çıkmadı
banner188
banner213
banner230
 Mahkemenin kararıyla yapılan DNA incelemesinde ise Sevim Maltepe'nin, doğurduğu çocuğun biyolojik annesi olmadığı ortaya çıktı. Soybağının reddi davası, çocuğun kaydının Sevim Maltepe'nin "kızlık hanesine kaydedilmesi" kararıyla son buldu. Böylece biyolojik babası belli olan ancak biyolojik annesi belli olmayan çocuk, taşıyıcı annesinin nüfusuna kaydedilmiş oldu. 
26 yıllık evlilikleri boyunca çocuk sahibi olamayan Sevim ve Hasan Maltepe çifti, 2010 yılında sıradışı bir yönteme başvurdu. Hasan Maltepe, kendi bulduğu donör olan arkadaşı Yılmaz Barlık'la eşini çocuk sahibi olmak için Kıbrıs'a gönderdi. Özlemini çektikleri çocuk dünyaya geldi. Ancak bu çocuğun "embriyo transferi" yöntemiyle değil de zina yoluyla dünyaya geldiğini iddia eden Hasan Maltepe eşine boşanma davası açtı. Bu dava devam ederken Sevim Maltepe ise eşinin eşinin "debilite" (akıl zayıflığı) olduğunu belirterek vasisi olarak tayini için mahkemeye başvurdu. 

 Mahkeme DNA incelemesine karar verdi 

 Bu davalar sürerken Hasan Maltepe tarafından Aile Mahkemesi'ne açılan "soybağının reddi" davasında zinayla suçlanan Sevim Maltepe, KKTC'de dünyaya getirdiği A.'nın kendi çocuğu olmadığını iddia etti. Mahkeme ise iddianın tespiti için çocuk ve anneyi Adlı Tıp Kurumu'na sevk etti. Mahkeme ayrıca belirlenen sürede çocuk davalı ve davacının hazır edilmemesi durumunda "davalı tarafın çocuğun kendisinden olmadığına dair iddiasından vazgeçmiş sayılacağının davalı tarafından çocuğun davacıdan başka bir şahıstan olduğuna dair iddiasını kabul etmiş sayılacağı" ihtar edildi. Gözler ise DNA incelemesi sonucuna çevrildi. 

 "Biyolojik anneliği reddedildi"

 Adli Tıp Kurumu incelemeyle ilgili olarak 20 Ocak 2015 tarihinde raporunu hazırladı. 5 uzmanın imzası bulunan raporda, "A.T. Maltepe'ye ait DNA profili ile anne olduğu iddia edilen Sevim Maltepe adlı şahsa ait DNA profili karşılaştırılması yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre anne olduğu iddia edilen Sevim Maltepe'nin A.T, Maltepe için biyolojik anneliği reddedildi" denildi. Mahkeme Hasan Maltepe'nin nesebin reddi talebini yerinde bularak şu an 5 yaşında olan çocuğun kaydının da Sevim Maltepe'nin "kızlık hanesine kaydedilmesine" karar verdi.

 "Sadakatsiz" iddiasına itiraz 

 Öte yandan zina gerekçesiyle açılan boşanma davasında ise Aile Mahkemesi, Sevim Maltepe için "sadakatsiz" demişti. Mahkeme, kadının sadakatsiz olduğunu ve kocasını aldattığını, evlilik dışı ilişkiyle hamile kaldığını ve çocuk yaptığı kişiyle birlikte yaşadığı yönünde hüküm kurarak Hasan Maltepe'nin isteğine uygun olarak boşanmalarına karar vermişti. Mahkeme ayrıca sadakatsiz bulduğu Sevim Maltepe'yi "ağır kusurlu" olduğu gerekçesiyle Hasan Maltepe'ye 3 bin TL tazminat ödemeye de mahkum etmişti. Ancak Adli Tıp'tan gelen rapor ile Hasan Maltepe'nin, eşinin Yılmaz Barlık'ta birlikteliğinden çocuk sahibi olduğuna dair iddiası da çürütülmüş oldu. Sevim Maltepe'nin avukatı Coşkun Atılğan, Yargıtay'a başvurarak bu kararı temyiz etti.

Donörü ben bulacağım şartını koca öne sürdü 

Sevim Maltepe'nin eşiyle karşılıklı açtığı davalarda bulunan beyanlarında şunları söylemişti: 

"Hasan'la 1986 yılında evlendim. Evliliğimizde çocuk eksikliği hissettik. 2000-2001 yılında kocamın çocuğunun olmayacağını öğrendik. Ancak mutlaka bir çocuk sahibi olmak istedik. Eşim bir şart önüme sürdü. 'Benim bulduğum kişiden sperm almak kaydıyla çocuk yapabilirsin' dedi. Donörü kendisi buldu. Semtimizde otoparkındaki adamı eşim tanıyormuş, güvendiği için çocuğun ondan olmasını karar verdi. Eşim bağırsaklarından rahatsız olduğu için bizimle KKTC'ye gelmedi. Donörle aynı evde yaşadık. Tüp bebek yaptık. Eşimin aileden geliri var. GATA ise debilite (akıl zayıflığı) raporu vermiş ve askerlikten de muaf tutulmuş. Hasan iyi bir insan olduğu için fedakarlık ederek evliliğimi sürdürdüm." 


Milliyet
banner229
Son Güncelleme: 25.03.2015 15:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol