banner200
banner235
banner225
04 Aralık 2012 Salı 11:40
Soruşturma o savcıdan da alındı
banner188
banner213
banner230

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT Eski Müşteşarı Emre Taner, yardımcısı Afet Güneş ile birlikte 5 MİT mensubu hakkında yürütülen soruşturma dosyası Başsavcı vekili Oktay Erdoğan'ın resmi yazı ile terör savcısı Adem Özcan’dan alındı. Başsavcı vekili Oktay Erdoğan’ın resmi yazı ile dosyayı istemesi üzerine Adem Özcan geçtiğimiz hafta dosyaları göndererek, soruşturmayı bıraktı. İlk savcı Sadrettin Sırıkaya'nın elindeki MİT dosyası, 5 ismi ifadeye çağırdıktan kısa süre sonra alınmış ve Savcı Özcan'a verilmişti.

ÇATI SORUŞTURMA KCK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu 5 isim 7 Şubat 2012 tarihinde ifadeye çağrıldı. Bu işlemin ardından soruşturma dosyasına bakan savcı Sadrettin Sarıkaya dosyadan alındı.

SAVCI ÖZCAN BAŞBAKANLIK’TAN İZİN İSTEDİ

Onun yerine özel yetkili savcı Adem Özcan soruşturmada görevlendirildi. MİT kanunu gereği Başbakanlık’tan Mart ayında soruşturma izni istenildi. İzin yazısında imzası bulunan Özcan’a, özel yetkili savcılığın kaldırılmasının ardından kurulan Terörle Mücadele Savcılığı’nda da görev verildi. Terörle Mücadele Soruşturmalarına bakmakla görevlendirilen Özcan, Hakan Fidan hakkındaki soruşturmayı sürdürmeye devam etti.

SORUŞTURMADA GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

Yaklaşık 9 aydır Başbakanlığın izin yazısına cevap vermediği soruşturmada görev değişikliğine gidildi. Terörle Mücadele Savcılığından sorumlu Başsavcı vekilli Oktay Erdoğan, geçtiğimiz hafta resmi yazı ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT Eski Müşteşarı Emre Taner, yardımcısı Afet Güneş ile birlikte 5 MİT mensubunun şüpheli olduğu dosyayı istedi.

BAŞSAVCI VEKİLİ DOSYAYI İSTEDİ

Bu yazı üzerine Özcan, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü soruşturma dosyasını klasörlerle birlikte Başsavcı vekili Erdoğan’a teslim etti. Söz konusu soruşturmayı Oktay Erdoğan ya kendisi yürütecek ya da terör suçlarına bakan başka bir savcıyı görevlendirecek.

"GAZETECİLERE 7 KAT YASAĞI" UYGULAMASI

Başsavcı vekili Oktay Erdoğan'ın adı geçtimiz günlerde Adliye muhabirlerinin savcıların bulunduğu 7. kata çıkışını kayıt altına alan uygulamanın talimatını veren kişi olarak duyulmuştu. Erdoğan daha sonra yaptığı açıklamada söz konusu uygulamanın "güvenlik görevlilerinin yanlış anlaması" sonucu ortaya çıktığını belirtmişti.

DHA


banner229
Son Güncelleme: 04.12.2012 11:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol