banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
19 Ocak 2015 Pazartesi 12:59
Poliste zırhlı kumpas
banner188
banner213
banner230
 Hakkari’de hükümete tepki oluşturmak için bazı polislerin 'shortland' tipi zırhlı araçtan vatandaşlara patlayıcı attıkları tespit edildi. Torpil atan komiser yardımcısı ile iki polis görevden alındı. Yaşanan olay, paralel yapının ikinci bir Cizre senaryosu başlatmak için olayları tırmandırmak istemesi şeklinde değerlendiriliyor.

Hükümete karşı darbe girişimleri boşa çıkan paralel yapının, 6-7 Ekim olaylarını fırsat bilerek çatışmaları kızıştırdığı ortaya çıkmıştı. Van’da bir panzerin, iki aracı sürükleyerek yanan bir otomobile ittiğinin tespit edilmesi sonrasında bir provokasyon girişimi daha ortaya çıkarıldı. PKK sempatizanlarının çıkardığı olaylar sırasında 'shortland' adı verilen zırhlı bir polis aracından atılan patlayıcı maddeler Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. 

20 ADET TORPİL BULUNDU
Geçtiğimiz Cuma saat 23.00’te olayların yaşandığı sokaktaki kameraları inceleyen ekipler tarafından Koruma Şube Müdürlüğü’ne ait resmi ve zırhlı aracın arka mazgalından yol kenarına rastgele patlayıcı madde attığı belirlendi. Yapılan incelemede araçta 20 adet torpil bulundu. Emniyet raporuna göre, araçta görev yapan Komiser Yardımcısı Y.Ü., polisler M.C. Ve M.B.C.’nin paralel yapıya yönelik soruşturmalar sonucunda istihbarat ve KOM şubelerindeki görevlerinden alındığı ortaya çıktı. 

Video için alttaki resme tıkla.

İKİNCİ CİZRE BAŞLATMA ÇABASI

Komiser yardımcısı ile polis memurları hakkında idari ve adli soruştuma başlatıldı. Polislerin kullandığı torpillerin Emniyet envanterinde bulunmadığı öğrenildi. Hakkari'deki olayların paralel yapının ikinci bir Cizre senaryosu başlatmak için tırmandırmak istediği ve polislerin bu amaçla devletle vatandaşları karşı karşıya getirmek için patlayıcı kullandığı üzerinde duruluyor.
66 MÜDÜRE ÖZEL GÖREV
Bir süre önce çözüm sürecine darbe vurmaya çalışan paralel yapının tuzaklarını bozmak için Doğu ve Güneydoğu illerine hassas konularda uzman 66 polis müdürü görevlendirilmişti. Çoğunluğu 3’ncü ve 4. sınıf müdürler Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Tunceli ve Şanlıurfa'da göreve başlamıştı. Geçici görev yapacak olan müdürler çözüme provokasyonları önlemek için çalışacak.

İhanet kamerada

Kobani bahanesiyle başlatılan 6-7 Ekim olayları sırasında Van'da bir polis panzerinin 2 aracı sürükleyerek yanan bir otomobile iterek yanmalarını sağladığı kameralara yansımıştı. Sokakları yakıp yıkan vandallara müdahale etmek yerine, olayları hükümete karşı tepki yaratmak için fırsat bilen paralel polislerin bile bile kundaklamalara katkı sağladığı tespit edilmiş, polislerle ilgili İçişleri Bakanlığı inceleme başlatmıştı. Yapılan incelemede, panzere talimat veren amirin, paralel yapıya yönelik soruşturmalar sonucunda görevinden alınarak Van’a atanan bir komiser yardımcısı olduğu belirlenmişti. 

banner229
Son Güncelleme: 19.01.2015 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol