banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
12 Kasım 2012 Pazartesi 12:24
“Muhalif” çatı kuruldu, başına imam geçti

Suriye’deki muhalif grupların bir çatı altında toplamak için Katar’ın başkenti Doha’da yaklaşık bir haftadır düzenlenen toplantılarda Suriye Ulusal Girişimi ve Suriye Ulusal Konseyi birleştirilerek “Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” adlı bir örgüt oluşturuldu ve örgütün başına eski bir imam ve din adamı olan Muaz el-Hatib getirildi.

Reuters’in haberine göre, başkent Şam’daki Emevi Camii’nin eski imamı olan el Hatip’in örgütün başına gelir gelmez ilk yaptığı iş, askerlere Suriye ordusundan ayrılmaları çağırısı oldu. Suriye’deki “muhaliflere” imamken verdiği hutbelerle başından itibaren destek veren el Hatip, Şam’da birkaç kez gözaltına alındıktan sonra Mısır’ın başkenti Kahire’ye yerleşti.

YDH’in haberine göre, el Hatip, "Eğer rejim, Kurban bayramında ateşkese varma sözünü tutarsa, Suriye için iyi bir başlangıç olur; ama Suriye rejimi her zaman yalan söylüyor" diye konuşmuştu.

“Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” ise, Riyad Seyf’in başkanı olduğu Suriye Ulusal Girişimi ile Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) birleşmesiyle oluşturuldu. El Hatip’in yardımcılığına ise Riyad Seyf ile El Atassi getirldi. Liberal kişiliği ile tanınan Suriyeli işadamı Riyad Seyf, 1994-98 yılları arasında bağımsız olarak parlamentoda yer aldı.

Davutoğlu: “Artık bahane kalmadı”
Ntvmsnbc’nin haberine göre, Doha'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da birleşme toplantılarının arıdan bir açıklama yaptı.

Suriye muhalefetinin artık bölünmüş halde olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Suriye'nin dostları bu anlaşmayı desteklemeli. Artık bir bahane kalmadı” ifadelerini kullandı.
Toplantının kapanışında yaptığı konuşmada, Suriye “muhalefetini” tek bir çatı altında toplayacak koalisyonun kurulmasına katkı sağlayan herkese teşekkür eden dışişleri bakanı, Doha'da olmaktan mutluluk duyduğunu vurgularken sözlerine şöyle devam etti:

Katılımcıların hepsine anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bugün tarihi bir gün ve yarın yeni bir gün başlayacak. Bu yeni bir başlangıç olacak. Suriyelilere temsilcilerinin bir yol haritası üzerinde anlaştığını müjdelemek istiyorum. Bu temsilciler meşruiyetlerini Suriye halkından alacaklar.

Davutoğlu ayrıca, uluslararası topluma Suriye halkına destek olma çağrısında bulunurken, Türkiye'nin de her zaman Suriye halkının yanında yer alacağını iddia etti.

Son Güncelleme: 12.11.2012 12:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177