banner200
banner222
30 Aralık 2012 Pazar 14:16
‘Böcek’ Üzerinden İstihbarat Savaşları
banner188
banner213
banner230
Başbakan’ın ofisinde “böcek” bulunması çok önemli bir olaydır. Ancak 2011’in Ekimi’nde yerleştirildiği ve bu yılın şubat ayında bulundukları açıklanan “böcek”lerin, neden 10 ay sonra şimdi gündeme getirildiği açıklamaya muhtaçtır.

Evet neden şimdi? Ve neden konu bugüne kadar gizlendi, neden ciddi bir soruşturma açılıp olay üzerine dava açılma yoluna gidilmedi.. Burada tek akla gelen, “böcek” olayının, iktidar tarafından bir “siyasi hesaplaşma” için zamanının geldiğinin düşünülmesidir!

ODTÜ protestosunun hızla yayılmasına karşı, gündemi biraz değiştirmek, yumuşatmak ve Başbakan için halkta “yumuşak duygular” yaratmak amacını taşımıyorsa...

***

Ama bir “siyasi hesaplaşma” niyeti daha ağır basıyor sanki.. Ortalık karışıktır.. Zaman ilerledikçe, Erdoğan /AKP ile Gülen ve cemaati arasında iktidar hesaplaşmasının arttığını görüyoruz. İktidar ortakları arasında ciddi bir çözülme ve dağılma süreci yaşanıyor..

Böcek olayının afişe edilmesinden hemen sonra, cemaatin yazarları ile AKP yazarları arasında giderek sertleşen ve birbirlerini teşhir eden yazıların artması ve dozunun şiddetlenmesi, ciddi bir hesaplaşmanın işaretlerini taşıyor.

Hayır, bu hesaplaşma sanki salt teşhirle sınırlı kalacak gibi gözükmüyor. “Böcek” olayı ile birleştirildiğinde, iş mahkemeye bile varabilir!

Başbakan, TV’deki söyleşisinde bir soru üzerine, böcek olayının arkasında cemaatin bulunup bulunmadığı sorusunu yumuşak geçirmiştir. Parti içinde arkadaşlarının buna inanmaya başladığını, ama böceklerin ancak kendilerine en yakın halka içinde bulunanlarca yerleştirilebileceğini belirtmekle yetinmiştir.

Başbakan, oy hesabı yapan insandır. Doğrudan cemaati hiçbir zaman hedef almamıştır. Hep dolaylı davranmayı tercih etmiştir. Ama cemaatin bütün girişimlerine karşı hep kararlı davranmıştır. Gülen’i Türkiye’ye çağırırken bile.. Şimdi böcek üzerine ilgili açıklama yaparken bile, kendisini geri planda tutmakta, ama cemaatin asla yakın çevresinde bulunmadığını da dolaylı dile getirmektedir. Doğrudur, cemaate yakın bir danışman bile yoktur çevresinde..
banner229
Son Güncelleme: 30.12.2012 14:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol