banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Nisan 2016 Cumartesi 12:44
AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? 2016
banner188
banner213
banner230

16-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Açıköğretim Fakültesi soru ve cevapları kısa bir süre önce açıklanmıştı. Şimdi öğrenciler merakla AÖF sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Şuan için herhangi bir açıklama yapılmadı. Binlerce öğrenci heyecanla sınav sonuçların açıklanmasını bekliyor.Ancak sınav sonuçları genellikle sınavın yapıldığı günden itibaren 15 gün içerisinde yayımlanıyor. 

Kısa bir süre önce yayımlanan AÖF soru ve cevapları öğrencilerin puanlarını hesaplamalarına fırsat vermişti. AÖF sınavı soru ve cevaplarını haberimiz içerisindeki bağlantıyı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

AÖF SINAVI SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN 

AÖF sınav sonuçlarının sınavın yapıldığı günden itibaren 15 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Anadolu Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültesi öğrencilerinin girdiği AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 

Binlerce öğrencinin her yıl girmiş olduğu sınav sonuçları için bekleyiş devam ediyor. Sonuçlar Anadolu Üniversitesi'nin sonuç açıklama sayfası üzerinden öğrenilebilir. AÖF sınav sonuçları ayrıca öğrecilerin adresine postalanmamaktadır.

Sınav Sonuçlarına itiraz etmek isteyen öğrenciler, sonuçların açıklanmasından itibaren 5 iş günü içerisinde itirazlarını bildirebilirler. 5 iş günü sonrası yapılan itirazlar Anadolu Üniversitesi bünyesindeki Açıköğretim Fakültesi tarafından dikkate alınmaz.

ARA SINAVLARIN YIL SONU NOTUNA ETKİSİ

Açıköğretim sistemine göre sınavlardan alınan notların, başarı notuna katkı oranları şu şekildedir: Ara sınav notunun % 30’u, dönem sonu sınav notunun %70.

Bir Dersin Başarı Notu = (Ara Sınav Notu X %30) + (Dönem Sonu Sınav Notu X %70) değerlerinin toplamı ile hesaplanır.

Örneğin; “Sosyoloji 2” dersinin ara sınavında 60, dönem sonu sınavında 80 alan bir öğrencinin başarı notu şu şekilde hesaplanmaktadır. Başarı Notu = (60 X %30) + (80 X %70) => Başarı Notu = 18 + 56 => Başarı Notu = 74

AÖF Bahar dönemi final sınavları ne zaman?

Açıköğretim Fakültesi bahar dönemi vize sınavları 16-17 Nisan tarihleri arasında geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilmişti. AÖF final sınavları ise 04-05 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İki oturum olarak gerçekleştirilecek sınavın ilk oturumu sabah 09:30-11:30 arasında, ikinci oturum saat 14:00-16:00 arasında gerçekleştirilecek. AÖF sınavı yapılacağı gün sınav giriş belgesinde belirtilen yer ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için başka bir yerde veya zamanda mazeret sınavı açılmaz.

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİNE YENİ KAYIT NASIL YAPILIR?Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine kayıt yaptırmak isteyen en az lise veya dengi okul mezunu olanlar için yeni kayıt nasıl yapılır? Anadolu Üniversitesinin merkezi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

YGS puan türlerinin en az birinden, 150 ve daha yukarı puan almış olanların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Meslek Liselerinden Mezun Olanlar İçin Yeni KayıtMesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olacakların/olanların istedikleri takdirde, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilme işlemleri de yine ÖSYS başvuru ve tercih işlemleri kapsamında yapılmaktadır.

Bu nedenle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ve İmam Hatip Liselerinden mezun olacak/olan adayların Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarına sınavsız yerleştirilme işlemleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) başvurmaları gerekmektedir.

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin merkezi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

YGS puan türlerinin en az birinden, 150 ve daha yukarı puan almış olanların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Meslek Liselerinden Mezun Olanlar İçin Yeni Kayıt

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olacakların/olanların istedikleri takdirde, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilme işlemleri de yine ÖSYS başvuru ve tercih işlemleri kapsamında yapılmaktadır.

Bu nedenle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ve İmam Hatip Liselerinden mezun olacak/olan adayların Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarına sınavsız yerleştirilme işlemleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) başvurmaları gerekmektedir.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına öğrenci alımı yapılmaktadır. Açıköğretim Fakültesi önlisans programlarında 30'u aşkın alanda program bulunmaktadır. Şuan açılan en yeni önlisans programları Aşçılık, Çocuk gelişimi ve Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanlarıdır. Açıköğretim Fakültesi, İktisat, İşletme alanlarında lisans eğitimi vermektedir.

ÖSYS ile Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına yerleştirilen adayların kayıtları ÖSYS Yeni Kayıt ve Ek Yerleştirme kayıt türleri ile yapılmaktadır.

Kaynak: HABER7.COM

banner229
Son Güncelleme: 23.04.2016 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol