banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
05 Nisan 2015 Pazar 16:55
Patrondan işçilere silahlı tehdit
banner188
banner213
banner230
 Birkan BULUT

Ankara

Ankara’nın Kazan ilçesindeki Yılmaz Çelik Hasır fabrikasında iflas gerekçesiyle maaş ve kıdem tazminatlarının ödenmemesine tepki gösteren işçiler, makinelerin çıkarılmasını engelleyerek fabrikada eyleme geçtiler. Fabrikaya gelen silahlı iki kişi ise işçileri eylemi bitirmeleri için tehdit etti.

Eylem süreçlerini anlatan Ahmet Aksöz, “Perşembe günü bize izinlisiniz denildi. O yüzden cuma günü işe gitmedik ama sonra öğrendik ki işveren makineleri fabrikadan çıkartıyor. Hemen toplanıp engel olduk. Patron iflas ettiğini söyledi. Biz de alacaklarımız verilmeden makineleri dışarı çıkartmayız dedik” diye konuştu. 33 kişi olduklarını, aralarında 20 senelik işçilerin olduğunu belirten Aksöz, patronun pazarlık yapmaya çalışarak bir maaş, kıdem tazminatının da dörtte birini verme teklifinde bulunduğunu aktardı. Aksöz, tüm haklarını almadan bir yere ayrılmayacaklarını ifade etti.

PATRON, MHP ESKİ MİLLETVEKİLİ

İşçilerin fabrikadan ayrılmama kararı üzerine, eli silahlı iki kişi gelerek işçileri tehdit etti. 21. dönem MHP Karabük Milletvekilliği de yapan Patron İlhami Yılmaz’ın adına fabrikaya gelen şahıslar, işçilere “Alacaklarınızdan vazgeçin, 2 maaşı alıp gidin” diyerek bir işçiyi darbetti. İşçi, kulağından yaraladı. Kafasına namluyla vurulan işçi Bayram Sütoğlu, fabrikaya gelen eli silahlı kişilerin kendilerini nasıl tehdit ettiğini anlattı. Şahısları yazıhaneye götürdüğünde kafasına silahın namlusuyla vurduklarını söyleyen Sütoğlu, sağa sola ateş ederek işçileri korkutmaya çalıştıklarını ifade etti. Kendisi odadan çıktıktan sonra şahısların 4 işçiyi daha çağırdıklarını anlatan Sütoğlu, “Polis geldiğinde silahları sakladılar ve polisi yukarıya çıkarmadılar. Ben de bir şey diyemedim” dedi. İşçiler, ifade verdikten sonra gelip silahını alan şahısların, polise şikayet ettikleri için kendilerini bir kez daha tehdit ettiğini söylediler.

ÇEVRE FABRİKALARDAN DESTEK

Levent Temelli isimli işçi ise, gece-gündüz demeden bir haftadır fabrikada kaldıklarını anlattı. Çevre fabrikadaki arkadaşlarının yanlarına geldiğini, kendilerine maddi-manevi yardımcı olduklarını söyleyen Temelli, gece üzerinde uyudukları kartonları dahi diğer fabrikadaki arkadaşlarından aldıklarını söyledi. Nöbet tutan arkadaşlarının hasta olduğunu aktaran Temelli, yakın bir fabrikadaki arkadaşlarının aralarında para toplayarak yaptıkları eyleme destek verdiklerini dile getirdi. 65 yaşındaki fabrika bekçisinin dahi hasta olmasına karşın kendilerini yalnız bırakmadığını ifade eden Temelli, “Müdür kaçtı. Muhasebeci ve biz dışında fabrikada kimse yok. Ancak devlet neden bu konuda bir şey yapmıyor. İşverenin paramızı vermeden makineleri alıp kaçmasına göz mü yumacaklar?” diye sordu.

HAKLARINI ALANA KADAR

Alacaklarından vazgeçmeyeceklerini ve haklarını alıncaya kadar da makinelerin çıkarılmasına izin vermeyeceklerini belirten işçiler, yaptıkları eyleme destek çağrısında bulundular.

banner229
Son Güncelleme: 05.04.2015 16:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol