banner200
banner235
banner225
27 Temmuz 2015 Pazartesi 12:43
MİRASLI TARIM ARAZİLERİNDE SÜRE DOLUYOR
banner188
banner213
banner230
 Tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını engellemek maksadıyla 2014 yılının Mayıs ayında yayımlanan kanun çerçevesinde, son bir yılda anne veya babasından miras kalan tarım arazilerinin intikal işlemleri için vatandaşlara 3 aylık ek süre verilmişti. Realty World Elfi Gayrimenkul Genel Müdürü Özkan Aydemir, intikal işlemleri için sadece bir ayın kaldığına dikkat çekerek vatandaşları uyardı.
Aydemir, yıllık 17 milyar liralık ekonomik kayba sebep olan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek maksadıyla geçen yıl mayıs ayında çıkarılan kanunla tarla miras kalan çocuklara, arazi bölünmeden aralarında anlaşmaya varmaları için bir yıllık mühlet tanındığını hatırlattı. Geçen sene mayıs ayında çıkarılan kanunu değerlendiren Özkan Aydemir, "Bu yıl mayıs ayında vatandaşlara 3 aylık bir ek süre verilmişti, bu ek süre Ağustos’ta doluyor. Anlaşma sağlanamazsa ve intikal gerçekleşmezse mahkeme süreci başlayacak" uyarısında bulundu. ’Eskiden anne ya da baba vefat ettiğinde, arazi çocuklara paylaştırılıyordu. Herkes hisseli olarak tapuya yazılıyordu bu da tarım arazilerini parçalıyordu. Parçalanan arazilerde yapılan üretim kimseye yetmiyordu" dedi.
Aydemir, "Bundan sonra kimse kafasına göre arazi satamaz. Bu konuda üç usul belirlendi. Birincisi, mirasçılar araziyi bedeli karşılığı tek bir kardeşin üzerine devredebilir. İkincisi, tarlayı kurulacak ’aile malları ortaklığı’ ile bütün mirasçılar birlikte işletebilir, üçüncüsü, arazi mirasçı olmayan üçüncü bir şahsa satılabilir" şeklinde konuştu.
Ağustos ayı sonuna kadar varisler mutabakata varamazsa mahkeme sürecinin başlayacağını hatırlatan Aydemir, "Mahkeme, kardeşlerden birini ehil mirasçı seçerek, bedeli karşılığı araziyi verecek ya da üçüncü bir şahsa satacak" dedi.


İHA
banner229
Son Güncelleme: 27.07.2015 12:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol